metro.cz

Horečku raději nepodceňujte, vlezte do postele a vyležte ji

  10:47
Ulehnout s virózou do postele považují Češi za zbytečný luxus. Ale se zdravím se hazardovat nevyplácí.
Ilustrační foto | foto: MAFRA

Obyčejná viróza s rýmou a kašlem se „přechodit dá“. „Ovšem při akutním, zejména horečnatém onemocnění typu chřipky je nutný klid od počátku onemocnění, což umožní tělu se s infekcí vypořádat a předejít komplikacím, jako je zápal plic či postižení srdce,“ varuje praktický lékař Vít Kašpárek z Polikliniky Agel Ostrava.

Homeopatika

● Na léčbu chřipky lze použít i homeopatické přípravky.

● „Existují již namíchané konkrétní přípravky – nazývají se polykompozitní preparáty a někteří pacienti je užívají a pochvalují si je. Já, vzhledem ke svému homeopatickému vzdělání, dávám přednost jednomu léku v konkrétním čase, to znamená, že pacient si nevezme současně dva a více preparátů. A zadruhé – laik může přehlédnout nějaký důležitý příznak a tím pádem si vybrat ‚špatný‘ lék,“ radí předseda České lékařské homeopatické společnosti Ladislav Fiala.

● Homeopatie je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku a jako celek člověka také léčí (princip totality symptomů).

Pakliže vás chřipka zasáhne svou typickou silou, nepřemáhejte se a opravdu si na pár dní zalezte do postele. Jednak nebudete infekci šířit dál a pak dopřejete tělu klid a sílu na to se s ní vypořádat. Chřipka se neléčí antibiotiky, pouze pokud se k ní přidá bakteriální infekce.

„Stačí podpůrná léčba zejména ke snižování teploty při horečce, podpoře odhlenění z dýchacích cest či naopak tlumení dráždivého suchého kašle. Lze doporučit ověřené, volně prodejné preparáty, kde je účinná látka paracetamol nebo ibuprofen. Můžete zvolit jeden z nich, případně při nedostatečném efektu je i kombinovat a během dne střídat. Případně lze na lékařský předpis užít i přípravky s účinnou látkou metamizol,“ radí lékař Kašpárek.

Tyto léky zároveň tlumí i bolesti hlavy či kloubů a svalů, což jsou běžné průvodní příznaky chřipky i jiných infekcí. Pokud vás trápí i kašel, můžete sáhnout po bylinných preparátech, jako jsou například sirupy s obsahem břečťanu. „Jako vhodný doplněk k posílení imunity při nemoci i jako prevenci bych doporučil kombinaci echinacea rakytník, nejlépe v přípravcích

v biokvalitě,“ doporučuje praktický lékař. Tomu, aby vás chřipka nevyřadila z provozu, se dá předejít jedině očkováním. „Očkování po čtrnácti dnech od jeho provedení zajistí účinnou hladinu protilátek, která pak nedovolí napadení našeho organismu virem chřipky.

Obecně je očkování v současné době dlouhodobě prověřené a bezpečné. Protože virus chřipky mutuje, musí se na každý další rok připravovat nová vakcína a očkování je třeba provést znovu,“ vysvětluje lékař Kašpárek. Na očkování máte ještě čas, ideální je, pokud to stihnete do Vánoc nebo mezi svátky. Někdy se však očkuje až do poloviny či konce ledna, podle aktuálního šíření chřipky.

Autoři: Metro.cz
zpět na článek