metro.cz

Součásti jihoamerického Dakaru je i fair play

  7:55
Příběh Lukáše Kvapila na Dakaru dokazuje, že dobrý člověk ještě žije.
Lukáš Kvapil na Dakaru

Lukáš Kvapil na Dakaru | foto: Big Shock Racing

Když jsme si na tiskovce na pražském Smíchově prohlíželi techniku týmu Big Shock Racing, líbila se nám vedle Macíkova kamionu Franty také nová motorka Lukáše Kvapila. Dakar je sice drsný závod, ale Lukáš zkušený jezdec, voják, který sloužil i v Afghánistánu, takže nás nenapadlo, že nakonec nedojede ani do třetí etapy.

Když Facebook pípnul, že po druhé etapě končí, byla to smutná zpráva. Jenže se zrodil příběh, který dělá legendy. Jeho konec na závodu nese mnohem hlubší poselství fair play než kdejaké vítězství.

Zápletka armádního nadporučíka začala v průběhu úterní etapy. U prvního kontrolního stanoviště si Lukáš všiml motorkáře, který havaroval a v bezvědomí ležel v nepřehledném úseku tratě. Zastavil, poskytl mu první pomoc a... „Ze své bundy udělal přístřešek proti slunci a poté, co se mu podařilo zraněného závodníka oživit, dal mu vypít svou vodu. Pohotovostní signalizací okamžitě volal pomoc. Se zraněným italským jezdcem čekal 50 minut na příjezd záchranářů a pak pomáhal řídit projíždějící auta, aby zdravotníci mohli jezdce ošetřit, naložit a odvézt,“ popisuje tým situaci.

Po téměř třech hodinách se podařilo vše vyřešit. Lukáš po celou dobu neměl co pít a po pobytu na přímém slunci, kde se teploty šplhaly přes 40 stupňů, byl už poměrně dost vyčerpaný. Od organizátorů dostal vodu na cestu s informací, že pokud chce v závodu pokračovat, musí dojet do cíle etapy. Čas, který strávil pomocí, mu měl být odečten. Bohužel, mezitím trať projela všechna další vozidla a blížily se kamiony, takže už byla totálně rozbitá. Lukáš vyrazil na cestu, projel druhý kontrolní bod, ale v rozježděném terénu mu kolo uvízlo v díře, která byla schovaná v jemném písku, a nepříjemně havaroval.

Poranil si obličej, rameno, měl otřes mozku a nezbylo mu nic jiného než přivolat pomoc také pro sebe. Vrtulník ho převezl do bivaku, kde v bolestech čekal několik hodin na transport do místní nemocnice. Zde dostal základní ošetření, ale operační zákrok se nakonec rozhodl absolvovat až v Česku.

„Určitě ničeho nelituji, rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Přikazovala mi to pravidla soutěže i moje přesvědčení. Nedovedu si představit, že bych nepomohl zraněnému člověku v bezvědomí. Na Dakar jsem určitě nezanevřel. Je to neuvěřitelné dobrodružství, a bude-li příležitost, určitě do toho půjdu znovu,“ vzkazuje Lukáš.

V nemocnici se na jednom pokoji sešel také se zraněným italským motocyklistou Domenicem Cipollonem, kterému na trati poskytl pomoc. „Myslím, že z toho bude velké přátelství,“ směje se Lukáš Kvapil, který se včera vrátil do Česka.

Dakar vůbec píše letos hodně bizarní příběhy. Slovenského motorkáře Ivana Jakeše během středeční etapy zasáhl v argentinských horách blesk. „Najednou jsem měl zeleno před očima, byla to veliká rána. Lekl jsem se a brněly mě ruce i ucho,“ řekl pro Radiožurnál. Třiačtyřicetiletý motocyklista měl štěstí, že se po zásahu bleskem v bouřce neopřel intuitivně nohou o zem. Pneumatiky ho přece jen odizolovaly.

„Kamarádi z týmu si dělají legraci, že jsem potřeboval dobít energii. To se asi povedlo,“ dodal Jakeš, který startuje na Dakaru podesáté.

Doslova rytířem fair play je na Dakaru motorkář David Pabiška. Letos už jede pojedenácté a soupeřům pomohl na závodech několikrát.

Ne vždy ale mají jeho příběhy happy end. Jako ten při Šestidenní na jihu Ameriky. „Tam mi umřel kluk v rukách v pralese, kde bylo asi sedmdesát stupňů ve stínu,“ vzpomíná.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek