metro.cz

Jak se zbavit nachlazení s bylinkami za jeden den

  14:37
Zůstaňte jeden den v klidu a zkuste návod na uzdravení.
Zázvorovo - skořicový med vás prohřeje. Česnek a cibule jsou přírodní...

Zázvorovo - skořicový med vás prohřeje. Česnek a cibule jsou přírodní antivirotika. | foto: VivoMedica/M. CarterMetro.cz

Nemůžete si dovolit týden ležet v posteli s nachlazením? Proti virům lze úspěšně bojovat, podívejte se na jednoduchý plán.

7.00 Tabletka

Zapomeňte ale na tablety z lékárny nebo televizní reklamy. Vyzkoušejte něco přírodního, ověřenou lékořici nebo méně známou právenku latnatou (latinsky Andrographis paniculata), obě byliny jsou silnými antivirotiky. Ideálně v kombinaci s echinaceou a lichořeřišnicí.

K tomu vypijte čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče, mrkve, červené řepy a zázvoru, která dodá tělu snadno stravitelnou výživu a posílí imunitu.

Nachlazení vs. chřipka

Nachlazení zvládnete za pár dní, ale chřipka je na dlouho.

Chřipku v prvních dnech provází horečka nad 38 °C, kašel, rýma a bolest na hrudi, hlavy a celého těla, slabost a extrémní vyčerpání.

Při nachlazení máte ucpaný nos, kýcháte a bolí vás v krku. Občas vás může bolet hlava. Horečka bývá jen někdy a spíše je mírná. Cítíte se slabě, ale ne vyčerpaně.

8.00 Teplá sprcha

Dejte si velmi teplou sprchu, která uvolní hlen. K snídani si dejte vajíčka, která dodají bílkoviny potřebné pro boj s infekcí. Pokud hlad nemáte, do jídla se nenuťte. „Půst je jednou z cest, jak urychlit uzdravení těla, když nemusí pracovat na trávení, může všechnu energii věnovat boji s viry,“ radí Michaela Carter, klinická naturopatka z kliniky integrativní medicíny Vivomedica. Pokud to žaludek dovolí, rozžvýkejte stroužek česneku.

9.00 Hydratujte

Zvýšený příjem tekutin je důležitý, zejména pokud máte teplotu. Tekutiny pijte co nejteplejší. Protože pro tělo je jednodušší absorbovat teplou tekutinu a také lépe uvolňuje a rozpouští hlen. Uvařte kořen kozince a tímto vývarem přelijte bylinný čaj z echinacey, černého bezu a lípy. Do čaje si přidejte citron a med, nejlépe zázvorovo-skořicový med.

Recept na léčivý med

Nejzdravější med je med surový přímo od včelaře nebo zobchodu se zdravou výživou. Vyzkoušejte si zázvorovo-skořicový med, se kterým zvítězíte nad rýmou.

Budete potřebovat: 370 ml medu, 2 polévkové lžíce skořice, 1 polévkovou lžíci sušeného zázvoru v prášku nebo 3 cm jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru (v biokvalitě má silnější účinek).

Nalijte med do čisté, nejlépe nerezové nebo skleněné nádoby. Položte nádobu na hrnec, do kterého předem nalijete vodu do výšky 2 až 3 centimetry. Vodu v hrnci pomalu ohřívejte těsně k bodu varu. Med vmisce ohřívejte společně se skořicí a zázvorem asi čtvrt hodiny. Pozor, aby se nevařil.

Po patnácti minutách přelijte med do čisté uzavíratelné nádoby a nechte ho alespoň dva týdny odpočívat ve spíži.

Čas od času ho můžete promíchat. Po dvou týdnech jej můžete začít konzumovat.

12.00 Polévka a procházka

K obědu si připravte čirý vývar s wakame, shitake houbami a zázvorem. Wakame je velmi výživný druh mořských řas. Čínská medicína tvrdí, že přeměňuje a odstraňuje hlen a je vhodná při kašli, hlavně když vykašláváme zelený nebo žlutý hlen. Máte raději českou klasiku? Slepičí nebo kuřecí vývar vás postaví na nohy. Po obědě vyrazte na krátkou, zhruba půlhodinovou rychlou procházku, pokud ji zvládnete.

14.00 Spánek

Zdřímněte si. Tělo pracuje na plné obrátky. Lehněte si a zavřete oči na 30 až 40 minut a načerpejte další energii.

15.00 Vitaminy

Dejte si vitamin D – dávku 800IU a zinek v dávce 60 mg. Když máte chřipku nebo jste nachlazení, vaše tělo produkuje velké množství protizánětlivých cytokinů, které jsou zpravidla zodpovědné za symptomy, jako je horečka nebo bolest hlavy. Vitamin D potlačuje přílišné uvolňování těchto cytokinů a také zvyšuje vstřebávání vápníku, železa, hořčíku a zinku, které jsou důležité pro naši imunitu. Dejte si také 1000 mg vitamin C.

16.00 Nezapomínejte pít

Udělejte si čaj z čerstvého zázvoru v biokvalitě, který je mnohem silnější než běžně dostupný zázvor. Případně si udělejte bylinný čaj a přidejte zázvorovo-skořicový med.

18.00 Večeře

K večeři si dejte zeleninovou polévku, třeba ve složení cuketa, špenát, řeřicha, česnek a cibule. Můžete přidat vajíčko k dosažení denní potřebné dávky bílkovin.

19.00 Horká vana

Dejte si horkou vanu, kam nasypete detoxikační směs: dva hrnky epsomské soli a půl hrnku sody bikarbony. Tato sůl obsahuje velké množství hořčíku a stopových prvků. Společně se sodou bikarbonou působí proti stresu a v kombinaci s horkou vodou pomáhá bojovat s infekcí. Dvacet minut v koupeli vám bude stačit. Příští hodinu až dvě se budete potit.

21.00 Dobrou noc

Slyšeli jste už tisíckrát, jak je spánek důležitý. Čím méně spánku, tím menší schopnost těla bojovat s nemocí.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek