metro.cz

Viróza není nebezpečná, ale pozor na případné komplikace

  14:15
Běžná virová onemocnění horních dýchacích cest nemají tak těžký průběh jako například angína, zápal plic nebo tolik skloňovaná chřipka. Obvykle je doprovází zvýšená teplota, bolesti hlavy, rýma, škrábání až bolest v krku a svalové či kloubní bolesti. Poté se objevuje kašel, zpočátku suchý, dráždivý, který posléze přejde ve vlhký s odkašláváním hlenu.
Nepodceňujte léčbu virózy. | foto: Profimedia.cz

Léčba virózy

  • Zůstaňte několik dní v posteli a dostatečně pijte.
  • Kupte si a užívejte léky, které tlumí kašel.
  • Doplňte do těla vitamin C především z přírodních zdrojů, jako jsou citrusy, kiwi, černý rybíz či červená paprika.
  • Při teplotě nad 38 °C si berte antipyretika, tedy léky, které snižují teplotu (paracetamol, ibuprofen či aspirin).

Chřipka, kterou vyvolávají specifické viry, je agresivnější. Má sice podobné příznaky, ale její nástup je rychlejší, objevují se vysoké teploty a typický je suchý kašel bez rýmy. A je také nebezpečnější, na komplikace spojené s chřipkou umírají ročně až dva tisíce lidí.

Běžná respirační onemocnění u jinak zdravého člověka nejsou nebezpečná, pokud jsou řádně léčena. Ale i u běžného nachlazení se mohou objevit komplikace. A ty mohou být nebezpečné u křehkých a jinak nemocných seniorů nebo u oslabených jedinců.

Nejohroženější skupinou jsou děti v prvních třech letech života, jejichž organismus musí s virovou infekcí bojovat víckrát za rok. I když se zdá, že je nemoci konec, kašel často přetrvává minimálně tři týdny. Výjimkou není ani osmitýdenní trápení. Není proto divu, že se rodiče začínají hroutit při každém dětském zakašlání.

„Občasné pokašlávání je v pořádku. Zbystřit bychom měli, pokud se stav po pár dnech nelepší, či je dokonce horší nebo se přidá teplota. Děti mladší tří měsíců musí k lékaři, už když kašel přetrvává tři dny,“ radí lékařka Marcela Kašpárková z dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Často virózy doprovází rýma. Pomoc spočívá v koupi nosních přípravků v lékárně. S nimi můžeme docílit splasknutí nateklé sliznice a zprůchodnění nosních dírek. Ač se ovšem zdají jako neškodný doplněk léčby, nesprávné zacházení může mít i nepříjemné následky.

„Sliznice si na účinné látky začne zvykat, přestane být pružná a může dojít i k poškození a k vytvoření závislosti. U dětí je proto doporučeno používat syntetické nosní kapky a spreje maximálně čtyři dny,“ upozorňuje Kašpárková. Alternativou jsou přírodní kapky a spreje na bázi mořské soli. Některé obsahují zklidňující dexpanthenol nebo éterické oleje, díky nimž bude dýchání příjemnější.

Autor:
zpět na článek