metro.cz

Základem hubnutí je lidská psychika

  11:20
Proto, abyste zvládli shodit kilogramy a dostat se na vaši optimální váhu, nestačí jen ubrat kalorie a přestat jíst to, co je tučné nebo sladké. Změňte myšlení.
Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Teď začnu hubnout, přestanu jíst nezdravé věci, nasadím dietu a kila půjdou dolů. Ano, možná půjdou, za měsíc se vejdete do kalhot, které jste už nezapnuli. Ale za další měsíc zase přiberete, protože drastické diety se nedají vydržet dlouho. Pak opakovaně selháváte v důsledku kladení si nereálných cílů.

„Protože zkoušíte různé přístupy nabízející hubnutí, máte pocit, že tentokrát to vyjde, a pouštíte se do hubnutí znovu a znovu. Princip je však stále stejný. Opakujete stále stejné chyby – děláte změny, které vyhovují někomu jinému, nejsou vám vlastní a navíc jsou to změny velké. Od zítřka jako mávnutím zázračného proutku budu disciplinovaný, budu mít pevnou vůli, budu jíst syrovou stravu, bezlepkovou dietu, nebudu jíst sladké, budu denně cvičit,“ poukazuje na nejčastější chyby přední odbornice na snižování váhy Iva Málková.

„Čím větší změnu uděláte, tím rychleji ji opustíte – protože člověk má rád své zvyky a velká změna je nepříjemná. A co je nepříjemné, je jen provizoriem. Tímto způsobem prohubnete život s výsledkem, že s každým předsevzetím ukáže váha více kilogramů,“ doplňuje. Radikální a jednostranné diety snižují energetický příjem, často se blíží k hladovkám.

Pokud chcete začít hubnout, stanovte si reálné cíle a dostávejte se k nim postupně. „Malé cíle totiž fungují. Dají se vtěsnat do našich uspěchaných životů. Základem trvalého hubnutí je ovlivnit své myšlení a emoce, které vedou k takzvanému jídlu navíc oproti plánu. Největším problémem nebývají ani hlavní chody, ale zobání mezi nebo jídlo ze stresu,“ říká Málková.

Šest rad pro zdravé hubutí

Do všeho je třeba se pouštět z rozmyslem. Pro hubnutí to platí dvojnásob. Držte se rad, které vám přinášíme. A pokud už opravdu nevíte, zeptejte se odborníka.

1. Dávejte si reálné cíle

Vypusťte ze svého slovníku slůvko „nikdy“. Vás život už nebude rozdělen na období strádání, kdy hubnete, a na období absolutní nekontroly, kdy sbíráte síly na další hubnutí, a stejně si to z důvodů pocitů viny neužijte.

2. Zbavte se černobílého myšlení

Nedívejte se na sebe jako na tlusté, nebo hubené, na jídlo jenom jako na dobré, nebo špatné, dietní, nebo nedietní, dovolené, či nedovolené. Pokud zvládnete sféru myšlení, jste na nejlepší cestě si váhové úbytky udržet.

3. Změna emocí

Máte-li opravdu závažný stres – těžké životní období – řešte problém s psychologem.

4. Nechte zvítězit rozum

Nehubněte podle zázraků v reklamách ani podle přesně rozepsaných diet. Naučte se sestavit jídelníček z pro vás dostupných potravin, abyste se co nejvíce přiblížili vašim jídelním zvyklostem, pochutnali si, a zároveň byl energeticky chudší. Váš jídelníček by měl být rozmanitý, aby dodal tělu vše, co pro správný chod potřebuje. Sestavíte ho tak, abyste u něj mohli setrvat delší dobu, a budete hubnout přibližně 1/2 kilogramu týdně. Při této rychlosti by vaše váhové úbytky měly být trvalé.

5. Postupně k cíli

Zaměňujte postupně potraviny pro hubnutí zcela nevýhodné za potraviny méně výhodné až třeba výhodné tak, aby to vaše chuťové buňky přijaly za své. Omezte potraviny bohaté zejména na nevhodné (především živočišné) tuky a cukry a zvyšte konzumaci zeleniny, ryb a luštěnin. Jako zdroji bílkovin byste měli dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, rybám, drůbeži, libovým masům, vajíčku a rostlinným bílkovinám. Zdrojem sacharidů by mělo být celozrnné pečivo, vhodné přílohy, snídaňové ne moc přislazované cereálie, ovoce. Zelenina by měla být optimálně součástí každého pokrmu. Nezapomeňte denně vypít alespoň 1,5 litru neenergetických či nízkoenergetických nápojů.

6. Měňte návyky pod odborným vedením

Jestli si nevíte rady, poraďte se s odborníkem, který vám nastaví jídelníček podle vašich potřeb.

Autor:
zpět na článek