metro.cz

Chraňte pokožku před mrazy i sluníčkem

  17:21
Letošní zima je mrazivá, ale i slunečná, což se odráží nejen na potřebě dobře se oblékat, ale i vhodně pečovat o pleť.
Nezapomínejte na rty, i ty v mrazech trpí. | foto: Profimedia.czMetro.cz

Chystáte-li se na hory, nezapomeňte přibalit vhodné pečující přípravky. Na horách může mrznout, k tomu svítit ostré slunce, takže pokožka je velmi namáhaná. Mráz totiž narušuje kožní bariéru, jejímž úkolem je udržování hydratace kůže a zabraňování odpařování vody. Tím se pokožka vysušuje.

„Svou roli hraje v zimě i střídání chladného podnebí s pobytem v přetopených místnostech se suchým vzduchem,“ vysvětluje lékařka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic.

Během extrémních zimních teplot je pleť vystavená povětrnostním vlivům mnohem více – má sklon k zarudnutí, podráždění a ztrácí přirozenou obranyschopnost, elasticitu a napětí. Objevují se šupinky a skvrny. Volba správného pečujícího přípravku je hodně důležitá.

„V zimě se doporučují spíše krémy s hutnější texturou, které pokožku nejen hydratují, ale také ji vyživují a ochrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Záleží ale na typu pokožky, i jak hutný krém použijeme,“ doporučuje lékařka Kulíková.

Textura krému je závislá na typu pleti: mastná kůže vyžaduje lehčí textury, pro suchou kůži jsou vhodnější krémy s těžší nebo bohatší texturou. „Měli bychom vyhledávat co nejjednodušší krémy, které pokožku nedráždí, ale přitom ji ochrání,“ říká lékařka.

Určitě je vhodné, aby měly přípravky i UV faktor, který oceníte především při pobytu na horách. Nezapomínejte ani na ruce a rty. I ty v mrazech trpí. Pokud pokožku dostatečně neošetříme, vystavujeme se nebezpečí omrzlin.

Omrzliny mohou být akutní, tedy rychle vzniklé při náhlém působení zimy na nechráněných místech kůže. Trpí především prsty, nos a uši. Lehká omrzlina se pozná podle zarudnutí a snížené citlivosti až bolestivosti postižených míst. Těžké omrzliny jsou podobně jako popáleniny velmi nebezpečné, často hrozí až odumření postižené části.

U lehčích omrzlin stačí postupná aklimatizace a ohřívání s podáváním teplých nápojů, těžší omrzliny ošetřují lékaři. „Dlouhodobé omrzliny se nazývají oznobeniny a projevují se zvýšenou citlivostí postižené kůže s dlouhodobějším zarudnutím až mramorováním, nejčastěji na vnitřních plochách stehen,“ popisuje Zuzana Kulíková.

Autor:
Témata: zdraví, Lékař
zpět na článek