metro.cz

Belgické vafle, to je národní poklad

  7:48
Belgičané vafle zbožňují podobně jako hranolky s poctivou majonézou, luxusní čokoládové pralinky nebo silné pivo. Na kvalitu dokonce v Belgii dohlíží Bratrstvo lutyšských vaflí.

Další 2 fotografie v galerii
Vafle. | foto: Profimedia.cz

Vůně sladkých moučníků pečených mezi dvěma těžkými železy s typickým mřížkováním se line ulicemi belgických malých i velkých měst, Brusel samozřejmě nevyjímaje. Prodávají se všude – v pojízdných stáncích na ulici, v parcích, na nádražích, v kavárnách a bistrech, specializovaných „hladových“ oknech nebo trvanlivě balené v supermarketech. Receptury se obvykle dědí jako veliké rodinné tajemství. Na kvalitu dokonce v Belgii dohlíží Bratrstvo lutyšských vaflí.

Specializuje se na ně i Bruno Grimaldi, majitel sítě Sabruma, který v Bruselu spravuje osm pojízdných prodejen. „V parku Cinquantenaire, kudy proudí turisté i pracovníci evropských institucí, máme tři prodejní vozy. Když je tak pěkný slunečný den bez deště, prodám klidně jen já sám 200 až 300 vaflí,“ prozrazuje Bruno.

Celý vaflový byznys převzal od svého otce, který firmu založil v polovině osmdesátých let, on sám sladké placky peče více než dvacet roků. Pracuje s již předpřipraveným těstem od vaflového mistra Pegiho, jak svého dodavatele s úctou oslovuje.

„Nedokážu si představit, že bych měl dělat něco jiného. Baví mě to a jednou celou firmu předám svým dětem. Snad je to bude naplňovat také,“ povzdechne si trošku a podává mi teplou, voňavou dobrotu. Nejlepší jsou ty čerstvé, před vámi do zlatova oboustranně pečené a lehce poprášené cukrem. Někteří gurmáni, zejména pak turisté v Bruselu, se nechají zlákat kalorickou bombou v podobě gofrů vrchovatě obložených ovocem, šlehačkou a politých čokoládou. Je docela legrační pozorovat, jak strávníci s tou obrovskou sladkou náloží bojují, nos zabořený do šlehačky a prsty zapatlané čokoládou.

Poradíme, jak udělat dobrou pizzu

V Belgii se vafle dělí na dva hlavní typy, bruselské a lutyšské. Ty bruselské jsou dlouhé obdélníky připravované z řidšího kynutého těsta – jsou lehké, nadýchané a křupavé, s velkými kapsami. Můžete si je dát jen tak poprášené cukrem nebo bohatě obložené nejrůznějšími ingrediencemi. Lutyšské – zvané gaufres liégeoise, odvozené od jména valonského města Liége (Lutych) a zanesené na seznamu kulturního dědictví Valonsko-bruselské federace – mají okrouhlejší, nepravidelný tvar bez ostrých rohů. Jsou menší, hutnější, sladší, ne tak nadýchané jako bruselské vafle. V podstatě je to hustější těsto na palačinky, do něhož se přidá víc vajec pro žlutou barvu a vepřové sádlo, dodávající patřičný lesk. Nesmí chybět ani skořice a cukrové perličky, které při vysoké teplotě částečně zkaramelizují. Lutyšské vafle se většinou konzumují vlažné a vydají na pořádnou svačinku.

Experimenty s pivem

  • Svůj předobraz mají vafle už v 9. až 10. století, kdy se mezi dvěma těžkými železy spojenými pantem opékaly po obou stranách oplatky často s biblickými výjevy nebo jinými motivy.
  • Středověká vafle byla však mnohem tenčí a většinou na sobě neměla mřížku. Kromě lutyšských a bruselských vaflí se můžete setkat s vlámskými kynutými s máslem, s křupavými vaflemi ve tvaru srdce z německého vévodství Berg, které se zpravidla podávají s třešněmi a šlehačkou, nebo nizozemskými stroopwafel, vypadajícími jako tenké oplatky slepené sladkou sirupovou náplní.
  • Výjimkou nejsou ani slané gofry, podávající se jako příloha k hlavnímu chodu, nebo nejrůznější experimenty třeba z pivního těsta
Autor:
zpět na článek