metro.cz

Češi jsou národ superpejskařů

  15:55
Psi mají nyní k dispozici stejný servis a výrobky jako lidé. mohou žrát superpotraviny, třeba granule s mořskými řasami nebo brusinkami. Nebo bezlepkové. mají vlastního holiče a návrháře, co jim uplete svetr z ovčí vlny. a také doktora, ten jim zase ve stáří voperuje umělý kloub nebo je pošle na dialýzu.
Mít psa, je radost a někdy i starost. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

„A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion,“ rozkázala do utrženého sluchátka Šebestová. Pamatujete na večerníček? A vtom se ze sluchátka ozvalo: „No prosím, jak si přejete.“ A ono se to opravdu stalo. Nejen v pohádce, ale zřejmě i ve skutečnosti. Česko totiž patří k zemím s největším počtem domácích mazlíčků v přepočtu na hlavu. Na čtyři miliony domácností připadá zhruba dva miliony psů a pozor – jeden milion koček.

Někdo hledá věrného přítele, někdo chce naučit děti, aby se uměly starat o svěřenou věc, někde je berou jako netradiční dárek. Podle statistiky Federace evropských výrobců krmiv pro zájmová zvířata chová jednoho nebo více psů 41 procent domácností v Česku. Lépe jsou na tom jen v Rumunsku, kde mělo jednoho nebo více psů 45 procent domácností. Naopak v Německu je to jen 14 procent.

Loni se podle Českomoravské kynologické unie nejčastěji rodila štěňata německého ovčáka, jezevčíka, čivavy, labradorského retrívra a jorkšírského teriéra. S tak velkým počtem psích miláčků na domácnost Česko představuje i velký trh pro výrobu a prodej krmiva. Další prostor se otevírá pro zvířecí trenéry, veterináře a další služby, třeba módní salony.

Hypoalergenní superkrmiva

Česká kynologie má ve světě výbornou pověst a to je velice dobrý základ pro vývoj a výrobu krmiv. Příkladem je parádní příběh podnikatele Pavla Boušky, který patří k nejvýznamnějším producentům produktů pro psy. Když přebíral společnost od svého otce, měla tržby 130 milionů korun. Po deseti letech vyrostly na 2,2 miliardy. Svou firmu Vafo Praha přitom posunuje ještě dál. Staví novou továrnu a chce se stát jedničkou v produkci prémiových krmiv. Aby také ne, už nyní jeho žrádlem Brit krmí psi ve francouzské armádě nebo kocoura malajsijské královské rodiny.

V rozhovoru pro magazín Forbes nedávno řekl, že trhem zahýbala takzvaná zdravá strava pro psy. „Nastal trend dělat krmiva bez obilovin a rýže, takzvaná grain-free. Je v nich jen maso a zelenina,“ říká. Fakt, že se chovatelé začínají zajímat o složení krmiv, potvrzuje i Martin Pučálka, zakladatel stejnojmenné společnosti. „Na trhu je stále spousta produktů, které se tváří jako vysoce kvalitní, nicméně pokud si pak přečtete složení, z té kvality zůstane už jen cena,“ říká a stejně jako konkurent Bouška se snaží zákazníky vzdělávat.

Vedle hypoalergenních krmiv roste zájem o krmiva se superpotravinami. Brit přidává například mořské řasy, brusinky, kokos či lososový olej. Jiné firmy i kustovnici, meduňku, zázvor, vojtěšku, černý rybíz, pampelišku, ostropestřec, lněné semínko nebo pivovarské kvasnice. Dosud se tyto potraviny objevovaly spíš v jídelníčcích lidí, kteří si zakládají na zdravé stravě. Na vzestupu je také bezlepková strava. Zejména u zvířat, která mají problémy s trávicím a močovým ústrojím, nebo u těch s alergiemi.

Ale nekončí to jen zdravými pamlsky. Například pražský obchod Dogtown má v nabídce muffiny, plněné koláčky, perníčky, narozeninové dorty a velmi oblíbené vánoční nebo velikonoční cukroví. To všechno z různých druhů masa.

Pozor na množírny

Loňská studie agentury GfK Pet Food & Pet Care uvádí, že Češi ročně utratí za krmiva pro domácí mazlíčky zhruba sedm miliard korun. Průměrný pes spořádá za rok krmiva za 10 tisíc a kočka za sedm tisíc korun. Není ale div, že majitelé psů vrážejí do mazlíků tolik peněz. Pokud nezachráníte psa z útulku, jeho pořizovací cena může vyšplhat do pěkných výšin. Kolik za psa jeho budoucí majitel dá, přitom záleží na povaze zvířete, ale i na úspěchu jeho rodičů na výstavách nebo známosti chovatele a historii jeho odchovů.

Štěně německého ovčáka může přijít na deset tisíc korun, cena dospělého psa už může vyšplhat na statisíce. Pokud má výstavní úspěchy, klidně i do milionu korun. Ať už ale chce člověk mopsíka, nebo hlídače na zahradu, měl by při nákupu rozlišovat mezi chovateli a množírnami. Množitelé umisťují zvířata do klecí a nevěnují jim dostatečnou péči jako chovatelé, u kterých žijí doma.

Není také problém narazit na psa s falešným průkazem původu. A to jak u nás, tak v zahraničí. Základní pravidla tvrdí, že je důležité, aby štěně bylo od matky odstaveno ve správném věku, je očipováno a očkováno. Chovatel přitom musí být ověřený a registrovaný. Štěňata by měla být stará alespoň osm týdnů. Dobrého chovatele poznáte také podle toho, že se bude zajímat o vás a o další život psa.

Počítejte s povinnostmi

Na zvážení záleží také, zda je domov budoucího majitele ideálním prostředím pro chov daného druhu. Domácí mazlíček je sice tím nejvytouženějším dětským dárkem, který dítě pod stromečkem může najít, ale vyžaduje nepřetržitou péči a rozhodně nejde o chvilkovou zábavu.

K pohodlnému zázemí potřebuje nejen krmení a pelíšek, pravidelnou péči, včetně té veterinární, ale i věci, které budou znamenat zátěž pro rodinný finanční i časový rozpočet. Lidé si před koupí zvířete musí přečíst nebo zjistit u chovatele či v odborné literatuře, co všechno je nutné pro dané zvíře pořídit a jak vypadá každodenní péče. S tím souvisí i veterinární služby.

Dříve se drtivá většina zvěrolékařů věnovala koním a kravám, dnes mají zhruba dvě tisícovky z 3600 tuzemských veterinářů mezi pacienty i domácí mazlíčky. Přibližně tisícovka se pak specializuje výhradně na ně. Obor v poslední dekádě rychle kopíruje nové poznatky humánní medicíny a podstatnou část diagnóz, které se v minulosti řešily uspávací injekcí, dokáže léčit tak jako u lidí.

Operuje se šetrnými moderními metodami, jako je laparoskopie či elektrický skalpel, který zavírá cévy a zastavuje krvácení. Lepší kliniky dnes nabízejí svým pacientům možnost vyšetření špičkovými přístroji typu CT. Chronicky nemocní čtyřnožci mohou docházet na dialýzu, zůstat ve stáří pohybliví díky kloubním implantátům nebo si zachránit zrak operací šedého zákalu.

Vyfintěný pejsek

Prémiové zboží pro psy nemusí končit jen u jídla. Existují i psí módní salony a e-shopy. Kromě parádních obojků, motýlků, vodítek a kabátků si v nich mohou majitelé pro své miláčky koupit pletené svetry z ovčí vlny, bekovky a také šály. Vyrobené samozřejmě ručně, z nezávadných materiálů.

„Spoustě lidí dnes záleží na tom, jak vypadají, co si oblékají a jak je vybaven jejich byt, a proto stejnou úroveň očekávají i u příslušenství pro své psy,“ říká Patrik Šilhavý, který založil eshop Dogg.cz. A pokud někdo oblékne svého elegána do gala, může se s ním i nechat vyfotit. Někteří fotografové se specializují na pořizování snímků psů ve svetrech, košilích a dalším lidském oblečení. „Dokážu tak zachytit jejich osobnost,“ říká například Ondřej Wolf z Ústí nad Labem.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek