metro.cz

Zbavte se doma alergenů

  12:58
Včera začalo jaro. Pokud trpíte astmatem nebo některou z alergií, nemusíte se zavírat doma. V celé Evropě žije 150 milionů lidí, kteří trpí různými formami alergie. Toto číslo řadí alergické potíže mezi nejčastější chronická onemocnění Evropanů.
Ilustrační snímek | foto: Iveta PalyováMAFRA

Také uvnitř domácnosti se mohou překvapivě hromadit alergeny, které vyvolávají nepříjemné reakce. Proto je dobré právě na jaře, kdy s venkovními podmínkami nic moc nenaděláme, věnovat více pozornosti právě domovu – a zbavit se alergenů tam, kde je to v naší moci.

Vždy byste měli vycházet především z instrukcí, které vám pro vaše specifické alergie poskytne lékař. Rozhodně však nic nezkazíte, budete-li se držet následujících rad – naopak tím můžete výrazně snížit svoji expozici vůči alergenům, tedy zapracovat na odstranění příčiny svých potíží.

Celá armáda roztočů

Podle průzkumů Americké akademie pro alergie, astma a imunologii jsou roztoči bezkonkurenčně nejčastějším spouštěčem alergických projevů v domácnosti.

To potvrzuje také Igor Pifka, specialista na technologie vysávání ze společnosti Solight Holding: „Průměrný koberec může obsahovat až tisíc roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až dva tisíce trusových částic, které mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce.“

Alergologové proto doporučují používat speciální bariérové povlečení. Jeho struktura je tak hustá, že jí roztoči neprojdou. Průměrný roztoč měří okolo 10 mikrometrů, velikost pórů tedy musí být co nejníže pod touto hranicí.

Výměna a praní ložního prádla se u alergiků doporučuje mnohem častěji, a to jednou za 7–10 dní. Prát by se mělo při teplotě 60 °C. Při této teplotě roztoči hynou, ale pro likvidaci jejich alergizujících výkalů bychom měli využít speciální přísady do praní, jako například Acaril.

Vysajte kočku!

Výskyt roztočů ve své domácnosti výrazně snížíte úklidem pomocí kvalitního vysavače, který pracuje s pokročilou separací prachu a je osazen kvalitními Hepa filtry. Mnoho lidí se myslí, že pylům se lze vyhnout zdržováním se v domácnosti se zavřenými okny.

Jakmile však jdeme v pěkném počasí na procházku, přineseme si domů pylů víc než dost na svém oblečení a obuvi. Stejně tak se dostává pyl do domácnosti na srsti chlupatých miláčků, což někdy také vede k chybné domněnce, že přímo pes nebo kočka vyvolává alergickou reakci, přitom však jde o alergii na pyly.

Pokud použijete čističku vzduchu s Hepa filtrem, můžete se zbavit až 80 % pylů v domácím ovzduší. Kvalitní filtr je však důležitým faktorem také při výběru vysavače.

Vhodnou volbou může být například Dyson Cinetic Big Ball, který je přímo určený pro domácnosti s alergiky. Cyklonová separace prachu zajistí, že i mikroskopické částečky zůstanou ve sběrné nádobě a nejsou vyfukovány zase zpět do místnosti. A díky speciálnímu nástavci pak můžete vyčesat a vyluxovat zároveň také svého zvířecího miláčka.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek