metro.cz

Co dělat, když nám chybí nezbytné minerály

  16:20
Jste nervózní více než jindy, špatně se soustředíte a trpíte svalovými křečemi? Je možné, že máte málo hořčíku.
Hořčík můžete doplnit třeba ze špenátu. | foto: Profimedia.cz

Tělo potřebuje ke svému fungování řadu látek, mezi něž patří i minerály. Organismus si je nedokáže sám vyrobit, musíme je tedy dodávat „zvenčí“. Patří sem vápník důležitý pro tvorbu kostí nebo železo, zinek či měď, ale i hořčík. V české populaci trpí řada lidí jeho nedostatkem, aniž by o tom věděli.

„Stav nedostatku hořčíku se nazývá hypomagnezémie. Jde o poměrně častou poruchu vnitřního prostředí, která je způsobena řadou příčin. Mezi nejčastější patří průjmy a léčba diuretiky, což jsou léky určené k terapii vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Mezi další příčiny patří alkoholismus, některá ledvinová a endokrinní onemocnění,“ říká praktická lékařka Polikliniky Agel Olomouc Ludmila Konvičná.

Minerály v potravinách

  • Hořčík je v luštěninách, špenátu, máku či kvasnicích, vysoký obsah hořčíku má káva.
  • Zinek se vyskytuje v potravinách bohatých na bílkoviny, zejména v hovězím, vepřovém a drůbežím mase, vejcích a mořských plodech.
  • Měď je v luštěninách, játrech, rozinkách či ořeších.
  • Železo v sobě mají vnitřnosti, hovězí a jehněčí maso, mořské plody, listová zelenina, sušené ovoce, luštěniny, sušené houby a ořechy.

Nedostatek hořčíku se projevuje podobně jako nedostatek vápníku. „Tyto poruchy vnitřního prostředí jsou často v kombinaci. Mezi typické projevy patří svalové křeče a svalová slabost, dále zvýšená dráždivost, poruchy srdečního rytmu, špatné soustředění, bolesti hlavy, brnění rukou a pocit vnitřního napětí,“ vyjmenovává Konvičná.

Doporučená denní dávka hořčíku je pro muže 400 mg a pro ženu 300 mg. Ve větší míře obsahují magnezium ořechy, datle, luštěniny, špenát, mák, banány či káva. Hořčík se dá doplnit i tabletami, které si lze koupit v lékárně. Velmi často ho najdete v kombinaci s vitaminem B6 – hořčík se totiž za přítomnosti tohoto vitaminu lépe vstřebává. Stejný efekt má například i vitamin D3. Zvolíte-li doplňování hořčíku pomocí prášků, pozor na vyšší dávky – mohou způsobovat průjmy. Existují i jiné způsoby podání magnézia: injek- ční, ať už do svalu, či určené k žilnímu podání ve formě infuzí.

Kromě hořčíku může tělo trpět i nedostatkem jiných minerálů. Například pokud máte málo železa, můžete si způsobit anémii (chudokrevnost, při které dochází k poklesu červených krvinek), jež se projevuje nápadnou bledostí kůže a sliznic, únavou, zvýšenou spavostí.

Málo zinku zapříčiňuje únavu, změny nálady a psychiky, vyvolává sklon k průjmům a při těžkém nedostatku může způsobovat různé komplikace v těhotenství. Měď je obsažena v řadě enzymů. Její nedostatek může za anémii, poruchy imunity, růstu vlasů a nehtů.

Důležitý je jód, jehož úbytek má za vinu zvětšení štítné žlázy, ale může způsobit i její sníženou funkci. „Nebezpečné je to zejména v těhotenství, kdy může dojít k onemocnění plodu,“ varuje Konvičná. Fluor je nezbytný ke správné mineralizaci kostí, selen k obraně proti volným kyslíkovým radikálům, k regulaci hormonů štítné žlázy a plodnosti.

Autoři: Metro.cz
zpět na článek