metro.cz

Nehty umí prozradit mnohem víc, než si sami myslíme

  9:39
Ilustrační foto | foto: MF DNES

Záděry, roztřepené konečky nehtů či zarostlé nehty u palců na noze bývají nejčastější potíže. Nehet ale může naznačit i horší věci.

Běžným potížím s nehty můžete zabránit správnou péčí, kterou buď zvládnete sami, nebo se svěříte do rukou manikérky či pedikérky. Mezi základní pravidla patří zastřihávat nehty na nohách rovně, na rukou do mírného obloučku, aby nedocházelo k zarůstání.

Pokud se nehty třepí, doporučuje lékařka Tamara Skalová z kožní ambulance Polikliniky Agel Plzeň používat regenerační krémy dostupné v lékárně. Dále je potřeba chránit ruce při práci rukavicemi a omezit kontakt s chemikáliemi. „Lámavost může být také důsledek nemoci, nedostatku vitaminů, minerálů nebo stopových prvků. Vnitřně lze užívat vitamin H, zinek, křemík, vápník a hořčík. Vhodná je i kyselina pantotenová nebo regenerační laky na nehty,“ radí Tamara Skalová.

O nehtech

  • Rychlost růstu nehtů u lidí je průměrně tři milimetry za měsíc.
  • Rychlost růstu na rukou se pohybuje mezi 2 až 4,8 milimetru za měsíc, rychlost růstu na nohou je často až čtyřikrát pomalejší.
  • Trvá tři až šest měsíců, než nehty na rukou dorostou zcela a dvanáct až osmnáct měsíců v případě nehtů na nohou.
  • Růst nehtů je u každého člověka individuální. Závisí na věku, pohlaví, ročním období, stravě i dědičných faktorech.

Zdravé nehty jsou hladké, bez rýh a vyvýšenin. Mají lehce růžové lůžko a jemně se lesknou. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček. Pokud se vám během posledních týdnů zhoršila kvalita nehtů, pokuste se zjistit, zda vašemu tělu něco nechybí. Existuje řada faktorů, které mají na jejich kvalitu vliv – těhotenství, počasí, stres či nemoc. Například zápal plic se může projevit také zastavením růstu nehtů a ovlivnit jejich povrch.

Pokud nehet změní barvu, může to také ukazovat na vícero původců – namodralé ukazují na nedostatek kyslíku v organismu. Dermatologové mají zkušenost se žlutavými nebo nahnědlými nehty, což může souviset s kouřením. Žlutá barva ale často ukazuje na plíseň.

„Postižený nehet je většinou žlutě zbarvený, drobivý, později deformovaný, v okraji a později v celém rozsahu nehtové ploténky se objevuje podnehtová hyperkeratóza (nadměrné rohovatění kůže),“ říká lékařka Ivana Kuklová z Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze.

Častěji se objevuje na nehtech u nohou a postihuje až 10 procent populace. Pokud je postižení malé, tedy do 25 procent, stačí lokální léčba. Při rozsáhlejším postižení je nutno použít léčbu celkovou ve formě tablet, které se podávají po dobu tří měsíců. Infekci můžete chytit, procházíte-li se bosí po vlhkých podlahách veřejných hygienických zařízení, společných umývárnách, v okolí bazénů nebo v šatnách fitness-center, studentských kolejích a na hotelových kobercích.

Pokud se objeví na nehtech hnědé až černé skvrny, které nejsou způsobeny úrazem, vyhledejte lékaře. Může to být projev melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.

Drážky či rýhy bývají znakem poškození zárodečné nehtové vrstvy. Pokud byla dlouhodobě poškozena, objevuje se na nehtech drážka podélná. Příčná hovoří spíše o krátkodobém narušení. Takzvané podélné drážky na několika nehtech lze hodnotit jako známku špatné činnosti zažívacího systému, bývají ale i důsledkem horečnatého onemocnění, úrazu nebo otravy.

Objevují-li se vám na nehtech drobné tečkovité dírky, jde možná o lupénku. Ta napadá hlavně část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bedra a hýždě, ale může se projevit i na nehtech.

Autor:
Témata: noha, Plzeň, Agel, zdraví, nemoc
zpět na článek