metro.cz

Co s lámavostí nehtů či plísní?

  15:41
Pravidelná péče o ruce by měla být stejně samozřejmá jako péče o jiné části těla.
Zdravé nehty? Palec nahoru! | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Ruce velmi často trpí a s nimi i nehty. Jaké jsou nejčastější neduhy?

Roztřepené konečky nehtů

Nehty jsou deriváty kůže, a proto pro ně platí téměř totéž jako pro kůži. Vadí-li rukám mytí nádobí v saponátu nebo jiné čisticí přípravky, projeví se to i na nehtech. Ty se pak třepí a lámou. Důvodem je vysušování pokožky právě vlivem používání mýdel nebo přípravků na úklid. Důležité je pokožku často mazat mastnými krémy, které zabrání vysušování a celkově mají příznivý vliv na pružnost kůže i nehtů. Velmi častou příčinou lámavosti a třepení nedostatek minerálů – hořčíku, křemíku nebo zinku a vitaminu A. Pokud tyto látky tělu doplníte, po nějaké době by měl problém vymizet. Někdy ale mohou být za špatným stavem nehtů větší problémy, například porucha funkce štítné žlázy. Přetrvávají-li potíže, i když si ruce mažete a doplňujete vitaminy a minerály, raději se poraďte s lékařem.

Záděry

Plísně se často vrací

  • Nebezpečí vrácení plísně je relativně velké.
  • Vyšší tendenci k opakované nákaze mají lidé s chronickými chorobami, které ovlivňují prokrvení dolních končetin, jako je cukrovka, ateroskleróza nebo chronická žilní nedostatečnost.
  • Postihuje častěji nohy, protože se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub. Vlhku tedy předcházejte.

Zatrhnutí kůže kolem nehtu mnohdy stačí jen odstranit a vydezinfikovat a po pár dnech je po problému. Ale pokud toto poranění podceníte, může mít vážné následky. Otevřená ranka je vstupní branou, přes kterou se do těla může dostat infekce, jež způsobí zánět.

Zajímavé je, že se záděry častěji objevují u žen než u mužů. K rizikovým skupinám patří lidé, jejichž pokožka se nadměrně vysušuje buď prací v suchém prostředí, nebo neustálým máčením rukou ve vodě. Důvodem ale může být i nadměrné okusování nehtů. Jakmile se natržená kůže v okolí nehtu objeví, je potřeba ji co nejdříve odstřihnout. Předtím zkuste prsty na chvíli namočit do vody s přísadou oleje, který kůži změkčí. Je-li záděra větší a bolestivá, je třeba ji potřít hojivou mastí. Rozhodně kousky kůže neodtrhávejte ani ne- ukusujte. Aby se vám záděry netvořily, roce a okolí nehtů hodně promasťujte.

Plísně

Velmi častým neduhem, jímž nehty trpí, jsou plísně. Takto postižený nehet začne měnit barvu, tvar i strukturu. Většinou se zbarví žlutě, je drobivý, v okraji nehtu a později v celém rozsahu nehtové ploténky se objevuje nadměrné rohovatění kůže.

Zpravidla postihuje nejdříve palec u nohy a pak se rozšiřuje i na ostatní prsty. Ale postihnout může i chodidla. Plíseň se dá chytit snadno. Stačí k tomu vlhké prostředí, které má ráda. Nejnáchylnější místa jsou společné sprchy, umývárny, sportoviště, plochy kolem bazénů. Takže pozor právě v tomto období. Ale chytit ji můžete i z předmětů, které nakažená osoba používala, například z ručníků nebo bot. Odloučené kožní šupiny a části nehtů jsou infekční dokonce několik měsíců. V případě, že se u vás plíseň objeví, je potřeba ji začít léčit, a to co nejdříve. Zpravidla stačí lokální antimykotické prostředky, důležité je ale aplikovat je pravidelně a dlouhodobě.

Autor:
Témata: Plíseň, zdraví
zpět na článek