metro.cz

Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže

  7:36
Zaměřte se na prevenci a ušetříte si nepříjemné zdravotní komplikace.
Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže | foto: Profimedia.cz

Urologické potíže jsou z řady citlivých témat, o kterých se příliš nemluví. A přitom právě nedostatek informací a zanedbaná prevence můžou vést k chronickému onemocnění močového měchýře. Podle statistik ministerstva zdravotnictví prodělalo u nás bolestivé onemocnění až 70 procent žen starších dvaceti let a u 15 procent z nich se bohužel obtíže často opakují.

„Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem různých bakterií způsobujících zánět,“ vysvětluje uroložka Dana Marešová.

Existuje řada možných příčin vzniku tohoto onemocnění, nejčastější je bakteriální infekce. Ke vzniku onemocnění ovšem často přispívají faktory, jako je cévkování, radioterapie, diabetes, oslabená odolnost organismu či prochladnutí. U starších lidí zhruba nad šedesát let se infekce močových cest vyskytuje stejně často u žen jako u mužů a onemocněním trpí už každý třetí. U těchto pacientů je infekce způsobena nejčastěji nekompletním vyprazdňováním močového měchýře nebo inkontinencí.

„Ovšem nejčastějším bakteriálním původcem onemocnění je Escherichia coli, Proteus a Pseudomonas aeruginosa. Nemoc se často opakuje, protože po prodělaných zánětech dochází ke změnám na sliznici měchýře. „Zhruba po dni pak nemocný pocítí nepříjemné bolesti v podbřišku, dostaví se neustálý pocit plného močového měchýře, který ale je prázdný. Při samotném močení se dostaví nepříjemné pálení a není ojedinělá ani krev v moči,“ přibližuje lékařka.

Jakmile se dostaví některý z příznaků, rozhodně byste měli zamířit k praktickému lékaři, který navrhne další postup. Léčba není nijak náročná, ale důležitá, jinak hrozí, že se onemocnění stane chronickým.

„Lékař vám většinou nasadí antibiotika. Dále se doporučují brusinky, ale i speciální probiotika během léčby onemocnění. Tato jednoduchá přírodní léčba může přispět ke snížení četnosti opakovaných zánětů. Brusinky působí tak, že brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře, a zamezují tak zabydlování infekci,“ dokončuje Marešová.

Typy zánětu

  • Akutní forma – vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji i podle nepříjemné bolesti. Stejně rychle jako nastoupila, při vhodné léčbě i ustupuje.
  • Chronická forma–jde o dlouhodobý a neustále se opakující stav. Bolest není tak výrazná, ale trvá déle. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace v celém vylučovacím systému a dokonce problémy s ledvinami.

Prevence je důležitá

  • Je důležité dostatečně pít. Přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
  • Nezadržujtenikdy močení, i to způsobuje chronické záněty.
  • Nepodceňujte správné oblečení hlavně v dolní části těla.
  • Důležitá je i pravidelná hygiena.
  • Zahrňte do jídelníčku brusinky.
Autor:
zpět na článek