metro.cz

Koktejly, co mají pod čepicí

  12:19
Jediným přijatelným koktejlem z piva je... Přesně tak, pivo řezané.
Servírování Zlámanýho piva

Servírování Zlámanýho piva | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Tohle vám řekne každý český pivní konzervativec. Najdou se ale i země, kde se pivo netěší tak posvátné úctě a kde ho barman klidně smíchá s rajčatovou šťávou, ledem, ciderem nebo sektem a podá hostovi.

Pivní koktejly lze rozdělit do dvou základních skupin. Ty první si nechávají umíchat hosté, kteří z nejrůznějšího důvodu potřebují účinky piva znásobit – Němci si dávají kozí máz s griotkou, Poláci ponorku s vodkou a my Češi zas máme naše magický voko. V horkých letních měsících je ale praktičtější pivo spíš ředit, maximálně ho míchat s něčím podobně alkoholickým. Vedle obyčejných radlerů existují i­drinky mnohem sofistikovanější, třeba rudá mexická michelada, která je skvělým lékem na ranní bolehlavy.

Čtyři nejznámější světové koktejly, jejichž základem je pivo, jsme si nechali umíchat od profesionálů, a když už jsme byli trochu v ráži, řekli jsme si, že vymyslíme pátý, vlastní. Uvidíme, třeba se chytne...

Snakebite

Hadí uštknutí je oblíbeným pivním koktejlem v Anglii. Kombinuje cider s ležákem, když do něj navíc chcete štamprli likéru z černého rybízu, barmanovi si musíte říct o Snakebite and Black. Nám ho na baru naservírovali s likérem ostružinovým. Černá jako černá.

Proč ne! Pokud vás má na dovolené uštknout had, tohle je přijatelná varianta.

Michelada

Mexická michelada se může podávat v mnoha různých variacích. To, co vám pod tímto označením přinesou, se liší město od města. Základní varianta používá pouze led, citron či limetku a sůl. My dostali sůl havajskou černou a navrch posyp z limetkových „práskacích kuliček“.

Máme pro Mexičany pochopení. Na yucatánských plážích by to bez ledu nešlo.

Michelada 2

Hemingway miloval bloody Mary, Mexičané milují její pivní sestru krvavou micheladu, která se stejně jako Hemingwayův originál považuje za vynikající vyprošťovák. Rudá michelada je vlastně pivo s ledem, solí a citronem naředěné rajčatovou šťávou a vylepšené různými pálivými ingrediencemi. Používá se pepř, tabasko, papričky nebo sójovka. Hasta la vista!

Černý samet

Když v roce 1861 zemřel manžel královny Viktorie, princ Albert, napadlo Londýňany umíchat smuteční koktejl s příznačným názvem černý samet. Smíchali sekt s černým pivem. Pokud se nalévá opatrně, neměly by se vrstvy promíchat.

Pohřební nálada panovala i při naší výrobě. Sekt s pivem se promíchaly, tak barman vylepšil vzhled čokoládovým bonbonem s náplní z jahod a Jagertee.

Zlámaný pivo

Drink, který pro nás vymyslel barman Crazy Daisy Honza Zlámaný, obsahuje zajímavé ingredience. V šejkru promíchal s ledem tabákový sirup, kávový likér a cold drip, tedy kávu překapávanou přes led, kterou si tu sami vyrábí. Na závěr zalito Guinnessem Extra Stout a ozdobeno koulí z cukrových vlasů.

Efektní byla ta zakouřená prezentace, Honzo! A drink samotný velmi překvapil. Punk pro pořádné pražské flamendry.

Crazy Daisy chce být opravdu „crazy“

Pivní drinky jsme si nechali namíchat v novém baru v centru Prahy, který je otevřen od pátku 29. července.

Prvorepubliková atmosféra, dunivý electroswing a videomapping na stěnách. Bar Crazy Daisy láká na památkově chráněný interiér prostor paláce Astra ukrytých pod pasáží spojující Václavské a Jugmannovo náměstí. Od dvacátých let to byla vinárna Carioca, do níž se chodilo i tančit.

Autorem konceptu baru je mistr světa v míchání nealkoholických koktejlů a přední český barman Achim Šipl. Pivní drinky s námi míchal barman Honza Zlámaný. Koktejlové menu je inspirované pražskými reáliemi.

Autoři: Libor Hruška, Petr Holeček Metro.cz
Témata: Pivo, koktejl, Bar, Anglie, Ponorka
zpět na článek