metro.cz

Nezapomínejte v létě pít. Ale nic se nemá přehánět

  18:49
Tělu v horkých dnech mnohem víc hrozí nebezpečná dehydratace.
Pijte pravidelně a dostatečně. | foto: Profimedia.cz

Někteří odborníci tvrdí, že byste měli vypít i pět litrů za den. Takový extrém rozhodně není nutný, naopak si tímto proléváním můžete způsobit přetížení ledvin, které vodu nestíhají filtrovat, či otoky plic a s tím spojené špatné dýchání. Člověku může být nevolno a začne zvracet. Lidské tělo je schopné za hodinu zpracovat 800, maximálně 1000 mililitrů tekutin. Větší množství může být život ohrožující.

Ztráta energie

Když tělo ztrácí vodu, tak se zhoršuje i sportovní výkon.

Už dvouprocentní dehydratace těla způsobí snížení výkonu o deset procent.

O tekutiny přicházíme během cvičení zejména pocením, což vede k výraznému snížení intenzity, křečím ve svalech a zažívacím potížím.

Pociťujete-li odpoledne únavu, může to souviset s pitným režimem. Při dehydrataci klesá krevní tlak, srdeční tep se zvyšuje, příliv krve do mozku se snižuje, a to vše způsobí zvýšenou únavu.

Větším neduhem v populaci je ale nedostatek tekutin. Abyste se dehydrataci, tedy sníženému množství vody v organismu, vyhnuli, je potřeba vypít denně minimálně 1,5 až dva litry tekutin.

„Optimální množství přijatých tekutin je 0,3 litru denně na deset kilogramů hmotnosti. Pozor však na léto, kdy velké množství tekutin vypotíme, proto můžeme pít i více. Tekutiny je vhodné pít postupně, ne naráz,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Dehydratace se navenek projevuje suchou pokožkou a?lepivým pocitem v ústech. Také zhoustne krev a v těle pak obtížně cirkuluje. Může vás tak dokonce ohrozit na životě.

„Proto je tolik důležité, aby malé děti a zejména pak senioři, kteří necítí pocity žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic. Může však vést i?ke snížení výkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či ospalosti,“ upřesňuje Burešová.

Na to, zda pijete málo, nebo dostatečně, vás upozorní barva moči: správně by měla být světle žlutá. Pokud je tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami.

A co je nejlepší na zahnání žízně pít, abychom nepřibírali na váze, a zároveň se v parnu léta osvěžili? Nejlepším řešením je obyčejná pramenitá neperlivá voda, do které můžete přidat lístky máty nebo kapku citronu.

Máte-li nepřekonatelnou chuť na sladký nápoj, sáhněte po limonádě nebo minerální vodě oslazené umělým sladidlem. Takové nápoje jsou často se sníženým množstvím kalorií nebo zcela nekalorické.

Další možností jsou ne- ochucené minerálky, které jsou rovněž nekalorické. U?nich je ale potřeba dát si pozor na složení z hlediska obsahu minerálů. Pro své složení nebývají vhodné pro denní pití a například lidé, kteří mají potíže s vysokým tlakem, musí být obezřetní a?dát si pozor na vyšší obsah sodíku.

Vhodným nápojem, který v horkých dnech osvěží, je také vlažný čaj. Opět je ale důležité, zda jej pijete slazený či neslazený.

Autor:
zpět na článek