metro.cz

Děti neumí správně pít

  14:59
Vyšší konzumaci cukrů, které děti přijímají i prostřednictvím nápojů, a to zejména během školní výuky, prokázala analýza jídelníčků v rámci studií zaměřených na dětskou populaci.
Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ze všech doma zkonzumovaných nápojů děti vypily 72 % slazených a ve škole 79 %. Není tedy divu, že polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí mají zubní kaz. Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné uzobávání sladkostí a popíjení slazených nápojů. Rodiče by proto měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.

„Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organismu. Už mírná dehydratace je provázena horší výkonností. Například u školních dětí byly v době výuky prokázány výpadky krátkodobé paměti, horší koncentrace, snížená schopnost reaktivity na vyučovací proces,“ upozorňuje ústavní nutriční lékař motolské fakultní nemocnice Petr Tláskal, člen AquaLife Institutu.¨

Z několika studií také vyplynulo, že děti, respektive jejich rodiny pitný režim často podceňují. Příjem tekutin se ukázal jako nedostatečný zejména u dětí školního věku (nejvíce u 10–14letých), hlavně ráno s omezením příjmu tekutin při snídani, ale dále i ve škole. Výsledky studií ukázaly u dětí ve věku kolem 10 let, že pokud ráno nepřijmou alespoň 250 ml tekutin nebo v průběhu dopoledne (včetně snídaně) konzumují méně tekutin než 400 ml, jsou ve škole často dehydratované.

„Fyziologickým potřebám organismu by měl odpovídat i výběr nápojů k zajištění správného pitného režimu. Vhodným zdrojem tekutin je přírodní pramenitá voda, čistá a neupravená, je velmi kvalitní a neobsahuje chemické přídatné látky. Součástí každodenního pitného režimu by měly být také přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (například hořčík, vápník, draslík a fluor),“ dodává Tláskal.

Vedle množství je neméně důležitá i kvalita přijímaných tekutin. Konzumace sladkých nápojů stejně jako sladkostí zvyšuje pravděpodobnost zubního kazu. Pro jeho vznik však není podstatné množství cukru, ale frekvence přísunu cukru. S ohledem na zubní zdraví je zásadní rozdíl, jestli sníme tabulku čokolády najednou, nebo ji uždibujeme v průběhu celého dne.

Odbornice radí, jak na zdravé zuby

  • Zubní lékařka Hana Zallmannová, ředitelka projektu Dětský úsměv, předkládá návod na zdravé zuby.
  • „Děti, které nemají v pořádku mléčné zuby, nemají zažitou péči o dočasný chrup atěžko se budou dobře starat o chrup stálý. Pokud se nenaučí základním návykům ústní hygieny v čele s čištěním zubů a životosprávou v raném dětství, přenesou si špatné stereotypy do svého dalšího života,“ myslí si Zallmannová a dodává: „A s nimi i neodvratné důsledky pro jejich zubní zdraví, bolestivé zážitky, nepříjemné zkušenosti z akutního ošetření na zubařském křesle, náklady na zubní ošetření v budoucnosti.“
  • Alarmující je podle ní fakt, že v Česku se za plomby ročně vydá z veřejného zdravotního pojištění 1,5 miliardy korun, což znamená, že pojišťovny platí 5 milionů plomb ročně. Na důslednou prevenci nezbývají peníze. V Česku podle lékařky vůbec chybí celkový koncept preventivní zubní péče. Jako vzor řešení by mohly posloužit zkušenosti například ze Švýcarska, kde se důsledným konceptem prevence podařilo snížit kazivost zubů u dětí různých věkových kategorií o80–90%. To dlouhodobě představuje obrovskou úsporu finančních prostředků za stomatologická ošetření.
  • Podstatnou součástí prevence zubního kazu jsou preventivní programy, jejichž cílem je předat dětem jasný a pečlivý návod, jak si zachovat zdravé zuby. Informujte se, jak s nimi o zubech mluvit.
Autor: Metro.cz
zpět na článek