metro.cz

Tohle je pravé „hoch & class“ lyžování

  9:26
Muzeum motorek na konci sjezdovky, dobrodružství v gruzínské rolbě, sjezdy mimo upravené sjezdovky, ale i ranní trhání čerstvě položeného koberce na sjezdovce dva tisíce metrů nad mořem. Zapomeňte na fádní lyžařská střediska. Tohle je něco, co musíte v zimě opravdu zažít. A jestli nelyžujete, tak tady začnete.

Další 3 fotografie v galerii
St. Moritz, Švýcarsko | foto: swiss-imag e.ch/Andy MettlerMetro.cz

Hochgurgl-Obergurgl, Rakousko

Proč? Protože tady to má úroveň. Kvalita, komfort, kvalita, sport a zase kvalita. Docela hoch záležitost.  Zatímco Sölden, ležící na konci údolí Ötztal v Tyrolsku, patří k vůbec nejznámějším alpským střediskům, nedaleký Obergurgl se do povědomí lyžařské masy ne a ne zapsat. A možná to bude tím, že o to nijak zvlášť nestojí. Nevelké letovisko na „konci světa“ si vystačí i bez rozjuchané německé omladiny a prachatých Poláků. Vedle nesporných lyžařských kvalit si tím pádem udržuje i něco, čemu se v jistých kruzích říká „class“.

Ne, po večerech to tady zrovna dvakrát nežije. Jistě, lahev dobrého vína v hotelovém lobby, možná sklenku whisky, to ano. Ale na diskotéku nebo exkurzi po barech, to si musíte ze Söldenu zavolat taxíka. Na sjezdovkách se ale nijak zkrátka držet nemusíte, některé jsou pěkně ostré. Mírnou loučku pro málo zdatné lyžaře tu jistě najdete, ale musíte trošku hledat. Spíš nad Hochgurglem. Celkově mají zdejší terény poměrně ostrý, skutečně vysokohorský ráz, nic pro milovníky zeleně. Ale díky tomu je zde sezona každý rok nebývale dlouhá a se sněhem problémy nebývají. Někdy spíš s větrem. A to je pak nejlepší zajet na Top Mountain Crosspoint – do objektu bývalé celnice nad Hochgurglem.Klikatá silnice tudy vede na horské sedlo Timmelsjoch a potom dolů do Itálie, motorkáři určitě znají. Pan Attila Scheiber, milovník jednostopých motorových vozidel, tu teprve nedávno nechal vybudovat skutečně parádní muzeum oldtimers, dvoukolových i čtyřkolových, a u něj krásnou restauraci. Končí tu sjezdovka, přímo z objektu vyjíždí lanovka a je naprosto běžné, že se chlapi na prohlídku starých bouráků vydají tak, jak na Top Mountain Crosspoint dorazili – v lyžákách. To je ale asi jediný přestupek proti bontonu, s nímž se v Hochgurglu můžete setkat. Své o tom ví i jeden bývalý český prezident, náruživý lyžař. Rád se sem schovává, když se zrovna neukazuje ve Špindlu.
www.obergurgl.com, www.crosspoint.tirol

Chamonix, Francie

Proč? Pro tu atmosféru. Genius loci by se tam dal krájet Aiguille du Midi, Brévent a Flégère, Argentière… To jsou u znalců lyžování, hlavně toho mimo upravené sjezdovky, velké pojmy. Lyžařské areály jsou v okolí Chamonix rozptýlené na poměrně rozlehlém území a musí se objíždět skibusem. To se ne úplně každému líbí. A že vás freeride vůbec nazajímá? Ne, ne, ne! Chamonix musíte vidět. 

Městečko na úpatí nejvyšší hory Evropy otevírá svou pomyslnou bránu dobrodruhům nepřetržitě už více než dvě stě let. Dnes je možná označováno za ráj milovníků outdoorových sportů, v zimě především freeriderů, ale stejně tak bylo Chamonix vždy pulzujícím alpským městem s bohatým kulturním dědictvím. V centru Chamonix je nádherné alpské muzeum a umělecká galerie, za slunečného počasí k posezení lákají kavárny otevřené třeba přímo na nádvoří budov vystavěných ve stylu art deco či paláců z období „zlaté éry“. Ale pozor, Chamonix není žádným uměle udržovaným skanzenem. Všechno je tu děsně opravdové, to město neskutečně žije! Pro ty, kdo pod Mt. Blanc přijíždějí poprvé, bývá často překvapením kosmopolitní atmosféra, již městu vtiskli dočasní i nastálo usazení přistěhovalci z celého světa. Když se na jaře vydaří teplý podvečer, připadáte si v ulicích Chamonix jako na trhu některého středomořského přístavu. Je to jedním slovem okouzlující.
www.chamonix.com

St. Moritz, Švýcarsko

Proč? Protože ve slavném, určitě drahém, v něčích očích možná snobském St. Moritz se parádně lyžuje. A spousta lidí to ani neví. Řada lidí na St. Moritz při výběru lyžařské dovolené ani nepomyslí, v první řadě protože slavný Mořic  má pověst střediska pekelně drahého. A v druhé řadě třeba proto, že Mořic je snobárna a „u toho já být nemusím“. Tak trochu pravdy na tom je, denní skipas za 79 švýcarských franků (cca 1750 Kč), to není zrovna nejvýhodnější koupě… Jenomže nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Pojďme se na ten nabubřelý St. Moritz jednou podívat z trochu jiného úhlu!

V údolí Engadin, stranou města St. Moritz, se dá najít celá řada menších hotýlků a pensionů, v nichž noc nestojí víc, než jsme zvyklí platit třeba v našem oblíbeném Rakousku. Mimochodem, jen kousíček za městem, cestou na Diavolezzu, je dokonce kemp. Všude výtečně fungují skibusy a určitě se nemusíte stydět je využívat. Jezdí přesně, od brzkého rána až do večera. Jinou možností je vyhledat hotel zapojený do programu Hotel+ Skipas. Ten už nebude úplně nejlevnější, ale skipas vám prodá za 38 CHF (850 Kč) na den. A to se vyplatí!

No a pak už si užívejte parádních sjezdovek v areálu Corviglia přímo nad městem, další den určitě vyrazte přes jezero na Corvatsch a pěkným výletem je i zmiňovaná Diavolezza, menší a trochu odstrčený areál. Vysoká nadmořská výška všude nemusí znamenat jistotu sněhu, v okolí St. Moritz to ale platí. Sjezdovky jsou dlouhé, široké, členité… Jedním slovem parádní.

A třeba hned nad městem, docela překvapivě, jsou i bezvadné volné terény. Snadno dostupné, nikterak extrémně náročné, vždy s dojezdem do hospůdky.
www.engadin.stmoritz.ch

Bakhmaro, Gruzie

Proč? Protože co je dnes opravdu neobvyklé, mimořádné, nenormální? Slyšeli jste o rolbě a následném freeridu v Gruzii? Co se týče množství sněhu, nemá oblast zvaná Malý Kavkaz v Evropě obdoby. Vesnička Bakhmaro je v zimě naprosto odříznutá od světa. Gruzínci, kteří sem v létě jezdí polykat čerstvý vzduch a koňak, na podzim, smířeni se zákony přírody, pokorně zmizí a jediný cvrkot tu pak zhruba od začátku prosince do půlky dubna obstarávají rolby. Už tušíte? 
Cat skiing se tomu říká a začali s tím, tuším, v Americe. Namísto vrtulníku využívají pro přepravu lyžařů na odlehlé svahy rolbu, což má několik výhod. Tedy jistě, je to pomalejší, to ano, ale taky o dost levnější. A považte, rolba, na rozdíl od vrtulníku, jezdí víceméně vždy. „Pokud tedy chcete lyžovat. A budete lyžovat, i kdyby se ženili všichni čerti,“ říká Milan Wlasák, duchovní guru české společnosti, která v Gruzii buduje cat ski základnu. V Gruzii existuje i několik velice kvalitních lyžařských středisek, třeba takové Gudauri si ničím nezadá s menšími rakouskými areály. A protože tu má rozvoj turismu i hmatatelnou státní podporu, v plánu jsou opravdu velké věci. Ty se ale týkají lyžařské masy. Vy si nechte pro sebe nápad s rolbami a ztracenou vesničku Bakhmaro. Víc nebudeme prozrazovat, chceme tam přece být sami. 
www.catski.eu, www.georgia-trip.com, www.gudauri.info

Autor:
zpět na článek