metro.cz

Zimní nemoci jsou tady: nachlazení, chřipky a záněty

  12:12
Naslouchejte svému tělu a dopřejte si dostatečný spánek a odpočinek. Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých by čerpalo energii.
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Venku začíná zima a náš organismus je v tomto období oslaben. Nepomáhá mu střídání teplot, kdy trávíte část dne v přetopených místnostech či autech, a pak se přesunete ven, kde se drží teploty kolem nuly. Ani střídání venkovních teplot, kdy jeden týden naměříme +10 stupňů, ale další týden je o 15 stupňů méně.

„Naslouchejte svému tělu a dopřejte si dostatečný spánek a odpočinek. Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých by čerpalo energii, dopřejte mu je tedy kvalitním spánkem, stravou a pozitivním náhledem na svět,“ radí hlavní výživová poradkyně Naturhouse Věra Burešová.

Nejčastějšími nemocemi jsou v tuto dobu respirační virózy, ale i záněty středouší či angíny. I když jste jen nachlazení, ulehněte na pár dní do postele a nemoc nepřecházejte. Můžete si tím zadělat na mnohem horší problémy.

Nejvíce nás v zimních měsících trápí virózy a chřipka. Právě chřipka zaujímá první místo, co se týče nakažlivosti. Toto infekční virové onemocnění je často zaměňováno s jinými virózami, které mají mírnější průběh, například se zánětem horních cest dýchacích.

Ten se projevuje pocitem neprůchodnosti nosu, kýcháním, teplotou, bolestí v čele a drážděním ke kašli, zatímco chřipka vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, silnou únavou, malátností a nechutenstvím. Přichází náhle, zdravotní stav nakaženého se může dramaticky změnit během jediného dne.

Léčbu není vhodné ošidit, je zapotřebí dostatek odpočinku. Antibiotika v případě virových onemocnění nepomáhají, lze užívat pouze léky na snížení horečky. S horečkou tělo bojuje obvykle tři dny, celkově pak nemoc ustupuje zhruba po týdnu.

Nekončící dávivý kašel, bolest na prsou, únava, zvýšená teplota. To bývají typické příznaky bronchitidy neboli zánět průdušek. Pokud vás trápí, jděte k lékaři.

Bronchitida totiž vzniká následkem virové nebo bakteriální nákazy, a proto je zapotřebí zjistit její původ pro stanovení vhodné léčby. Jestliže zánět způsobily bakterie, je nutné užívat k léčbě antibiotika. Stejně důležité je také úplné doléčení nemoci, v opačném případě může nakaženým hrozit recidiva nebo dokonce rozvinutí chronické bronchitidy.

V zimě se objevují často i angíny. Pokud se prokáže, že vás nebolí v krku jen kvůli viróze, ale že máte skutečně angínu, jejímž původcem je většinou bakterie streptokoka, šířící se vzduchem, dostanete antibiotika. Hlavními příznaky angíny jsou horečka a zimnice, kašel, problematické polykání a bolesti v krku, kde je patrné také zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu. Onemocnění je zapotřebí léčit včas, při jeho přecházení totiž mohou vzniknout vážné zdravotní komplikace.

Jak se nachlazení bránit

  • Aby tělo odolávalo útokům virů, měli bychom začít jídelníčkem. Ten by měl být pestrý, vyvážený a s dostatkem ovoce a zeleniny. Podzim a zima, stejně tak kvalita spánku a strava, se neblaze podepisují také na stavu imunitního systému, který často bývá oslabený.
  • Skvělým pomocníkem pro lepší imunitu je rakytník. Jeho bobule se dají využít pro výrobu sirupu, džemu nebo třeba i likéru. Ale dá se z něj také uvařit čaj.
  • Plody rakytníku obsahují vitaminy A, B, C, D, E a K, bohatý je na karoten, kterého má v sobě skoro stejně jako mrkev. Rakytníkový čaj působí pozitivně na plíce a průdušky, zlepšuje oběh krve, pomoci může při výskytu žaludečních vředů nebo jako prevence proti skleróze.
  • V chřipkové sezoně je výborným pomocníkem zázvor. „Při nachlazení nebo chřipce oceníte hlavně jeho protizánětlivé a antibakteriální účinky, lidově řečeno vám vypálí červa. K tomu snižuje cholesterol a pomoci může i při žaludečních nevolnostech. Pro jeho vedlejší účinky bychom to s ním neměli přehánět, vhodná dávka jsou maximálně 4 gramy denně, s mírou by jej měly konzumovat hlavně děti a těhotné ženy,“ radí Věra Čutková z e-shopu Bioplus.cz.
  • Zvýšenou teplotu není nutné srážet, ale pokud horečka vystoupí nad 38 stupňů, měly by nastoupit léky, případně i zábaly. Déletrvající horečka může být pro tělo nebezpečná. V případě, že trpíte nachlazením nebo rýmou, dostačují léky s obsahem paracetamolu (paralen) nebo kyseliny acetylsalicylové (aspirin, acylpyrin).
Autor:
zpět na článek