metro.cz

Jak se postarat o svoje nohy

  11:59
Správné natahování ponožek i výběr bot mají vliv na spokojenost chodidel.
Podoložka Petra Kliková | foto: ArchivMetro.cz

První chyby začínají už v předškolním věku, když nosí děti menší velikost bot. „Už ve školkách se dětem hodně deformují chodidla. Děti nemají do 12–14 let úplně dovyvinutý nervový systém, tak je boty tolik pocitově netlačí. Deformují se tím prsty a nenechají klenbu správně růst,“ vysvětluje komplikace s malými botičkami Petra Kliková, podoložka z centra Hilarion a členka řídící rady České podologické společnosti, kde se zaobírají celostním přístupem k chodidlům. „Už takhle maličké děti mají zarostlé nehty, deformace prstů a některé i růstové problémy,“ vyjmenovává poznatky z mateřských škol, které Petra Kliková navštívila.

Podle ní si spousta lidí sama vytváří zarůstající nehty tak, že nenosí ponožky a silonky správné velikosti nebo střihu. „Tím, že si je nasadí a táhnou, co to jde, až nahoru. V jedné knize mám fotku napěchované nohy v ponožce a uvolněné bez ponožky. Opravdu to tak bývá zvykem,“ dodává Petra Kliková.

U žen příliš úzké lodičky a vysoké podpatky mohou vést k vybočení palců, proto je potřeba je alespoň střídat s pohodlnou, ideálně širší, obuví. „Vytváříte velký tlak na prsty, ale o ně se máte jemně opírat. Ale vy je včetně pat hodně přetěžujete. Dochází k tomu, že nemáte správně postavenou klenbu. Nemůžete správně stát, noha nemá stabilitu a klenba příčná i podélná velice trpí. I proto mohou vznikat zarůstající nehty. A společně s tím vám začínají lehce vybočovat palce,“ vysvětluje Kliková. Vyšší podpatky pak mění rozložení zátěže na chodidlo, těžiště a klenbu obecně. Ortopedické vložky společně s rehabilitačním cvičením a silikonovými korektory mohou pomoct posílit příčnou i podélnou klenbu chodidla. Aby se nevyváženost nepřesouvala do kolen, kyčlí a vůbec do držení celého těla, které to pak odnáší.

A co když má babička ještě víc vybočené palce, a ani ve stáří si neodepře lodičky? „Za války nebyly dobré boty. A navíc pokud jste dlouhodobě zvyklá na podpatek, tak se vám mění těžiště. Bez podpatků už nemůžete chodit. Ale tělo se přizpůsobuje, přetěžují se pak kotníky, kolena a kyčle,“ vysvětluje Petra Kliková.

Pokud si s něčím nevíte rady, je dobré si zajít pro radu k odborníkovu, na kterého máte doporučení. „Abyste včas podchytili prevenci v zárodku a měli šanci ještě s problémem vůbec pracovat, dříve než věci zajdou daleko,“ radí podoložka. Podle ní je hlavně potřeba vnímat své tělo. Ať už jste z neznámého důvodu unavení, nebo bolí-li vás dlouho nepřiměřeně nohy. „Je dobré hledat příčinu. Někdy může například padat klenba, protože jste ji přetížili po nějakém závodě. Noha potřebuje rehabilitovat, uvolnit šlachy a klouby nějakou mobilizací, aby se noze ulevilo,“ uzavírá Petra Kliková.

Co můžete udělat hned?

Pár maličkostí, které pomohou.

  • Dobře si myjte nohy, noste pantofle na sportovištích.
  • Investujte do ortopedických vložek na míru. Pojišťovny hradí jedny ročně.
  • Používejte savé vložky s tlumením dopadu na sport.
  • Pokud vám zarůstají nehty, zajděte včas k odborníkovi.
  • Noste i širší obuv a svoji velikost. Lidé si často kupují menší velikost. Víte, že obuv má šířku F1/2, G, H, H1/2, K, XW? Uvádí ji výrobce obuvi. Vhodnou šířku konzultujte u svého podologa.
  • Suché nohy potřebují hydrataci, ideálně večer, aby se krém stihl vstřebat. Ráno se krém na bázi vody nestihne vstřebat a hrozí vám plísně.
  • Trénujte chůzi naboso v přírodě, abyste zapojovali svaly a šlachy chodidel. Pokud nemáte možnost, existují speciální hrbolaté koberce, na kterých můžete cvičit chůzi.
  • Jakoukoliv zátěž provádějte vždy s ohledem na svůj zdravotní stav.
Autor:
zpět na článek