metro.cz

Vánoce nemusí znamenat vždy kila navíc. Jde o to, co jíte

  10:45
Přes svátky se každoročně trochu děsíme toho, kolik zase přibereme.
Zkuste kapra i jinak než smaženého | foto: Profimedia.cz

Přemíra cukru, živočišných tuků a nedostatek pohybu se zhmotní do průměrných tří kil, která podle zkušeností odborníků přes Vánoce nabereme. Ale nejsou to jen kila navíc.

Konec roku může být rizikový i s ohledem na hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak, cukr v krvi. Zátěžové období začíná obvykle už koncem listopadu, kdy se peče cukroví. Pokračuje přes Mikuláše a jeho koš plný sladkostí přes Vánoce až do Nového roku.

Právě proto, že to není jednorázová oslava, která by se dala vykompenzovat střídmějším jídlem pár dní poté a přidáním více pohybu, ale jde o dlouhodobou záležitost, může se to už na našem zdravotním stavu podepsat.

V období adventu a koncem roku samozřejmě není potřeba hladovět, ale aspoň maličko se hlídat. Především lidé, kteří trpí cukrovkou nebo mají vysoký cholesterol, by měli zvážit, jaká jídla na slavnostní stůl připravit. I v období svátků se naše strava může řídit zásadami správné životosprávy, to znamená omezit cukry, sladkosti, alkohol, nasycené tuky a sůl.

Není ale důvod si odpírat ani radost z dobrého jídla, jen není potřeba projíst se k „prasknutí“. „Důležitá je pestrá strava, která obsahuje vyvážený podíl bílkovin, tuků a cukrů. Je dobré jíst pravidelně, třeba i v menších dávkách, pět- až šestkrát denně. V jídelníčku by neměly chybět ryby. Obsahují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, které jsou pro organismus velmi důležité. Významným zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky, vejce, luštěniny. Zkuste do svého jídelníčku zařadit také více zeleniny, která je nejen bohatá na vitaminy, ale napomáhá i k vyváženému pH v těle,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Vánoce rovná se v mnoha rodinách kapr. Někteří se na něj těší, jiní ho jedi se zapřením či se rozhodnou, že rybu na vánočním stole nahradí něčím úplně jiným. Což je škoda, protože ryby jsou opravdu zdravé, a to i ty tučné, protože obsahují zdravé tuky. A spoustu cenných látek.

Velmi pádným argumentem pro to jíst ryby častěji, především ty mořské, je obsah vícenenasycených omega-3 mastných kyselin právě v jejich tuku. Jsou důležité pro správný vývoj mozku dětí a mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Odborníci proto doporučují dopřávat si alespoň dvě porce týdně. Nejvíce těchto mastných kyselin obsahují ryby, jako je tuňák a makrela, ze sladkovodních úhoř. Kromě toho rybí maso obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.

Máte-li rádi kapra, určitě si ho dopřávejte dál. Není extrémně tučný a neztloustnete po něm. Spíše popřemýšlejte o jeho úpravě. Místo smažení, které z něj kalorickou bombu udělá, zkuste úpravu třeba na páře či na přírodno na minimu tuku.

Rady pro zdravé mlsání

  • Vybírejte „zobání“ s vhodnějším složením – například místo smažených přesolených chipsů upřednostněte nesolené oříšky nebo mandle.
  • Ideální variantou jsou třeba zeleninové hranolky s jogurtovým dipem.
  • Pokud se neobejdete bez uzenin, dávejte přednost kvalitní šunce s vysokým obsahem masa před salámy, párky a paštikami.
  • Ke každému jídlu si dopřejte také porci ovoce nebo zeleniny.
  • Vánoční cukroví konzumujte s mírou a hlavně ho nekombinujte s dalšími sladkostmi.
  • Nezapomínejte na dostatek mléčných výrobků, vybírejte raději jejich polotučné varianty, nejlépe ty zakysané.
  • Vysokotučným a smetanovým se raději vyhýbejte.
Autor:
zpět na článek