metro.cz

Proč některé vitaminové doplňky příliš nefungují?

  6:59
Céčka a další vitaminy je třeba užívat s rozumem.
Vitaminové doplňky jsou také dobrý byznys. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Pokud je člověk zdravý, nemá genetickou zátěž, stres ani chronické obtíže a jí zdravě, nepotřebuje žádné vitaminové doplňky. „Ale často žijeme ve městě a máme chronické nemoci. Zvlášť v zimě nám chybí vitamin D a také B12. Jejich nedostatek bývá spouštěčem zdravotních problémů,“ říká Michaela Carter z kliniky celostní medicíny SanuMedica. Vitaminy pomáhají našemu tělu, aby mohlo zabojovat s nemocí nebo infekcí, když se s ním setkají.

Jak je nejefektivněji konzumovat? Pokud byste do sebe chtěli dát 3000 miligramů vitaminu C, tak byste museli sníst hodně kilo jablek a dalšího ovoce. Ale to byste zároveň do sebe dali spousty cukru a dalších látek, které by vám neudělaly úplně dobře. Proto je výhodnější sáhnout po vitaminových doplňcích.

Každý vitamin ale funguje jen s podpůrnými látkami. „Například železo se mnohem lépe vstřebává s vitaminem C. Ale B12 a B6 se musí podávat společně, aby to bylo co nejefektivnější. Každý vitamin má své kofaktory,“ podotýká Michaela Carter.

Navíc u potravinových doplňků často nejsou vitaminy v aktivní formě. Například vitamin D, který je pro nás v zimě důležitý, protože 80 procent populace má v těchto měsících deficit a kvůli tomu sníženou imunitu, neboť nesvítí slunce. Déčko se většinou aplikuje ve formě D2, která se musí dál přeměnit, na využitelnou D3, ale pokud chybí součinné látky, tak se může stát, že se nepromění a je pro tělo nevyužitelný. Proto je lepší brát ho už ve formě D3, například od Viridianu nebo Terranovy, která má navíc malé a snadno otevíratelné kapsle. Ty ocení maminky, mohou jej vysypat do jogurtu nebo kaše dětem. Navíc neobsahují žádné přidané látky.

Čtení složení vitaminových doplňků se vyplatí. Zvláště vitaminy pro děti jsou často plné barviv, umělých sladidel nebo cukru. Ale tyto látky jsou spojované hyperaktivitou u dětí, ADHD a spousty dalších poruch, které děti mohou mít. Navíc mohou zhoršovat průběh některých onemocnění a snižují imunitu.

Pokud můžete, vyhněte se tabletám, ty jsou pokryty steranem hořečnatým, který má zajistit delší rozpad účinných látek. Bohužel se může stát, že tabletu najdete polorozpadlou ve stolici. Tedy projde traktem a tělo ji není schopné využít. Vybírejte si proto raději potravinové doplňky v kapslích.

Na co vitaminy zabírají

  • Trocha základních lékarnických znalostí nás ušetří zbytečných trápení.
  • Na chřipku pomáhá zinek, vitamin C a A, probiotika, černý bez, vodilka, olivový list, echinacea, pravenka latnatá.
  • Na sníženou imunitu vitamin C, D3 a K2, zinek, hořčík, olivový list, česnek, probiotika, zázvor, kozinec a medicinální houby.
  • Proti tvorbě křečových žil pomáhá borůvka, ginkgo, CoQ10, omega 3, vitaminy E, D3 a K2. 
  • Na akné pomáhá omega 3, zinek, vitaminy A, C, E, D3 a K2, česnek, chlorofyl, lopuch, pampeliška a kopřiva.
  • Na ekzémy pak sáhněte po zinku, omega 3, vitaminu A, C, lopuchu, listu kopřivy, trávicích a dále proteolytických enzymech a probiotikách.
Autor:
zpět na článek