metro.cz

Putování za whisky

  13:13
Nechte letos moře mořem a vydejte se po neodolatelné skotské krajině!
Architektonickou perlou je hlavní město Edinburgh, které je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO. | foto: CK SENMetro.cz

Nejlepší malá země na světě! To je slogan, který vás uvítá na skotském letišti v Edinburghu. Skotsko je obdarované nádhernou přírodou, srdečnými lidmi a nekompromisně nejlepší whisky. Určitě je to krajina, kam se alespoň jednou za život musíte jet podívat, a rozhodně byste při této návštěvě neměli minout palírnu pravé skotské.

Skotská krajina je známá svou zelení a tajemnými historickými památkami. K návštěvě se díky mírnému podnebí hodí kterékoli roční období. To jarní je úžasné svou čerstvou barevností, v létě oceníte především skutečnost, že ve Skotsku vás nečekají žádná nesnesitelná vedra. Kromě toho jsou v těchto měsících otevřeny brány všech tajuplných památek a také palíren, které by byl přímo hřích nenavštívit.

Přírodní tajemné krásy

Kraj zrzavých vlasů a keltských předků vám sice nenabídne moře na koupání ani přeplněnou pláž, zato vám vezmou dech nesčetné přírodní scenerie, kam se chodí inspirovat nejeden umělec. Snad každý zná kultovní snímky Statečné srdce, Highlander, Trainspotting nebo dětský animovaný film Rebelka, které se odehrávají právě na skotských pláních.

Objevte jejich kouzlo a při své návštěvě neopomeňte základní přírodní turistické cíle jako ostrov Skye, pohoří Cuillin Hills, jemuž se často přezdívá skotské Alpy, soustavu sedmdesáti plochých ostrovů Orkneje nebo se nechte unést jednou z nejkrásnějších vodních cest – Kaledonským kanálem s Falkirk Wheel, jediným rotačním lodním výtahem na světě. Charakteristickou atmosférou oplývá bezpochyby také tajuplné jezero Loch Ness, k němuž se váže legenda opříšeře Nessie, jež se traduje již od 6. století. Počíhat na ni si můžete například na starobylé zřícenině Urquhart Castle, která stojí na pobřeží.

Architektonické poklady

Univerzitní město Edinburgh je hlavním městem Skotska. Ročně ho navštíví až 13 milionů turistů.

Ani milovníci krásných staveb ve Skotsku nepřijdou zkrátka. Architektonickou perlou je hlavní město Edinburgh, které je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stejně jako většina velkoměst, i skotská metropole se dělí na Staré a Nové Město. Dominantou je turistická třída Royal Mile, vedoucí od Edinburského hradu k paláci Holyrood. Jelikož ji téměř po celé délce lemují rozličné obchody a krámky, není divu, že dostala přezdívku skotský Václavák.

Kromě ní Edinburgh skrývá i další architektonické památky jako Panský dům z 18. století, kontroverzní budovu Skotského parlamentu, fontánu Witche’s Fountain ve stylu art nouveau, promenádu Esplanade nebo turisticky oblíbený Cannonball House, v jehož stěně je viditelně zaklíněná špatně vypálená dělová koule.

Několikrát ročně hlavní město oživí pestrobarevné festivaly. Mezi nejoblíbenější patří srpnový oficiální The Royal Edinburgh Military Tatoo, při němž do ulic vyrazí zástupy vojenských bubeníků, armádních kapel a ozbrojených sil.

Nenavštívit palírnu? Hřích

Palírna Cardhu je jediným lihovarem, který k dokonalosti dovedla žena, Helen Cumming. Skotskou whisky, jež je národním nápojem a vyrábí se zhruba od 15. století, nazývají Skotové „uisge beatha“ neboli „voda života“. Objednat si ji můžete nejen v nablýskaných barech, ale také v obyčejných pubech v těch nejzapadlejších koutech Skotské vysočiny. Úžasným zážitkem však je, když si ji vychutnáte právě tam, kde byla vyrobena – na půdě její domovské palírny. Destilerií whisky po Skotsku potkáte mnoho. Většina z nich vás nechá nahlédnout do svého nitra, protože nabízejí pravidelné prohlídkové okruhy. Ve všech můžete na místě ochutnat jejich single malt (čili jednodruhové) whisky nebo blendy (míchané z více druhů), jejichž jsou součástí.

V okolí řeky Spey, v údolí zvaném Speyside, můžete navštívit palírnu Cardu, jejíž whisky tvoří pomyslné srdce nejprodávanější skotské whisky světa, Johnnie Walker.

O první kvalitní nablendování (tedy namíchání) whisky se v 19. století pokusil tehdy patnáctiletý John Walker. Tenkrát ani netušil, že tím položil základ nejprodávanější whisky světa. Šťastnou cestu a: „Sláinte!“ Na zdraví!

Ušlechtilé pití

  • Skotská whisky, nebo také jen „skotská“, je whisky, která je destilována výhradně ve Skotsku, a to za jasně určených podmínek a zákonů týkajících se výroby tohoto druhu alkoholického nápoje.
  • V současnosti jsou nejznámější dvě verze skotské whisky – čistá sladová (single malt) a míchaná (blended).
  • Pálení whisky má ve Skotsku dlouhou tradici. První dostupné údaje o várce jsou z konce 15. století, přesněji z roku 1494, kdy je v královských účetních knihách uveden prodej ječmene klášteru za účelem výroby aqua vitae. Míní se, že vaření dorazilo do Skotska z Irska někdy v  6. století. Zdroj: Wikipedia
Autor: Metro.cz
zpět na článek