metro.cz

Trpíte alergií? Vyhněte se nejčastějším chybám

  14:47
Dělám něco špatně? To je otázka, kterou si hlavně na jaře klade až 40 procent Čechů. Na vině není jen pyl.
Alergiím neprospívá současný běžný životní styl. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Nárůst alergických onemocnění je označován jako nejvýznamnější neinfekční civilizační epidemie.

Vše je v plném květu a hlavně stromy a trávy dokážou pěkně potrápit. Ale pyl není to jediné – citliví lidé by si měli dát pozor i na sluníčko. Intenzivní jarní sluneční záření může být natolik silné, že se jedincům s citlivou pokožkou udělá vyrážka. Nejvíc postižená místa bývají na obličeji a na hrudníku. Nebezpečí jarního sluníčka je zrádné v tom, že ho lidé často velmi podceňují.

Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Snadno může dojít ke vzniku spálenin, zbytečnému stárnutí kůže, nebo dokonce ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.

Ať už jste alergičtí na pyl, sluneční paprsky, nebo roztoče, plísně, či chlupy zvířat, měli byste dodržovat určité zásady, aby se váš zdravotní stav nezhoršil. Jaké jsou nejčastější chyby?

Nevyhýbáme se alergenu

Hlavní pravidlo pro kvalitní život alergika je jednoduché. Stačí vědět, na co jsme citliví, tomuto alergenu se programově vyhýbat a podřídit tomu denní rytmus. Velmi málo alergiků sleduje pylové zpravodajství a je ochotno podle výskytu svého alergenu plánovat každodenní aktivity.

Jsme málo venku

Alergiím neprospívá současný běžný životní styl, kdy trávíme stále více času v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, což je významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému.

Máme doma prach

Prach je živnou půdou a líhní alergenů. Navíc v něm může být hned několik alergenů najednou. Přesto se čistota domova stále podceňuje, lidé si často ještě doma prach spíše víří, než že by se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku.

Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti.

Prach se proto po vysávání zas usazuje na nábytku i podlahách.

Autor:
Témata: Alergie
zpět na článek