metro.cz

Plavání posiluje zádové svaly a perfektně odbourává stres

  9:10
Pohyb ve vodě se dá provozovat celoživotně a doporučuje se i jako forma rehabilitace.
Plavání je zdravé | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Jaká pohybová aktivita je pro mě nejlepší? Každému vyhovuje něco jiného, záleží také samozřejmě na věku – ne každé sportovní odvětví je možné provozovat stejně dobře ve dvaceti i v padesáti. Ale pro takové plavání to neplatí. Podle odborníků je plavání vhodné pro batolata i seniory.

Stejně tak je to výborná volba pro lidi s pohybovými problémy nebo pro ty, již trpí nadváhou a nejsou zvyklí se často hýbat.

„Výhodou je právě voda, která nadlehčuje lidské tělo, čímž dochází ke snížení zátěže na často přetěžované klouby. Zároveň tím dochází i k relaxaci svalových a vazivových struktur. U plavání spalujeme relativně velké množství kalorií, a zároveň dochází i k posilování svalstva,“ říká Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. V letním období máte možností k plavání hodně, ale pozor na správnou techniku a také na protažení těla před tím, než do vody vstoupíte.

Mezi nejčastější chyby rekreačních plavců patří špatné dýchání a zakloněná šíje nad vodní hladinou. „Dobře provedený styl prsa začíná výdechem do vody, následuje lehké splývání s uvolněním zádových svalů s protažením páteře od šíje po bedra a končí nádechem nad hladinou. Ruce a nohy pracují synchronně, nedochází k přetížení ramen, které celé tělo táhnou, jako je tomu v kraulu. “ popisuje správnou techniku plavání vedoucí fyzioterapeutka pražské Fyziokliniky Iva Bílková. Při stylu kraul je důležité mít páteř rovně a při nádechu pod rukou rotovat hlavu střídavě na obě strany, například každé třetí tempo – při mrskání hlavou doprava doleva nad hladinou trpí kromě krční páteře nejvíc ramena a šíjové svaly,

Plavání tedy jako sport lze rozhodně doporučit, ale pozor, i kolem něj panují mýty. Přinášíme některé z nich:

1. Mýtus: Plavání je skvělé na protažení

S plaváním je to stejné jako se všemi sporty – tělu prospívá pouze v případě, provádí-li se pohyby správně. „Vytrčená hlava nad hladinu a zlomená záda při rekreačním plavání ubližují páteři. Proto cítí-li lidé určité bolesti svalového aparátu, lze jim rekreační plavání doporučit pouze v případě, že dodrží správný plavecký styl. Tvrzení, že je obecně rekreační plavání skvělé na protažení, u nich může být velký omyl,“ upozorňuje Iva Bílková.

2. Mýtus: Koukat pod vodou je nezdravé

„Pokud není voda znečistěná, jsou na chvíli otevřené oči ve vodě přirozené a ničemu to nevadí. Nebezpečí představují zejména bakterie, ale v takové vodě není dobré plavat vůbec, natož otevírat oči. Dokonce i v moři jsou na chvíli otevřené oči v pořádku, pokud to tedy nezkoušíte v hustém a extrémně slaném Mrtvém moři, delší styk se slanou vodou už je pro oči nepříjemný,“ podotýká Pavel Stodůlka, primář sítě očních klinik Gemini.

3. Mýtus: Plavání pomůže od bolesti svalů

Lidé se svalovými problémy by se měli vyvarovat koupání v chladné vodě, v níž svaly tuhnou ještě víc. „Ač je teplota vody v bazénu 27 až 29 stupňů pocitově v pořádku, pro naše svaly je stále nízká a na člověka trpícího bolestmi beder nepůsobí dobře. V takové vodě spíš svaly v oblasti bederní páteře a pánve ztuhnou, i když je jeho páteř při plavání v horizontále. V tom se pozitivní vliv plavání na svalový aparát trochu přeceňuje,“ míní Iva Bílková. Aby voda skutečně uvolnila zatuhlé svaly a pomohla od bolesti páteře a kloubů, musí být teplá, například v termálních lázních.

4. Mýtus: Malí neplavci potřebují kruh nebo křidélka

Špatné návyky pohybového aparátu je vždy dobré odbourat co nejdříve. Ty spojené s plaváním si však většina lidí pěstuje už od dětství. „Malé děti se stále učí plavat s kruhem nebo rukávky, které brání přirozenému pohybu paží, a dítě si tak fixuje nesprávný styl. Vhodnější pomůckou je plavecký pás, který se uváže kolem pasu dítěte. Lze z něj postupně odebírat jednotlivé plováčky, dokud se dítě nenaučí bezpečně ve vodě pohybovat samo. Pás podpírá hrudník dítěte a poskytuje mu větší stabilitu a volnost paží. Plave-li dítě s rukávky, ty jeho trup táhnou dolů, naopak s pásem dítě plave s napřímenou páteří,“ vysvětluje fyzioterapeutka Bílková.

Autor:
zpět na článek