metro.cz

Střídání teplot lidskému organismu příliš nesvědčí

  6:14
Podzim a s ním i zdravotní potíže – kašel, rýma, teploty, bolení v krku – jsou tu. Jak se nachlazení ubránit?
Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty. | foto: Profimedia.cz

Střídání teplot, které je pro toto období typické, nedělá našemu organismu nejlépe. V moci a ráno mrzne, zatímco přes den teploty šplhají ke 20 stupňům. V posledních týdnech hlásí lékaři zvýšený výskyt respiračních viróz hlavně u dětí, kterým se s nastupujícím chladným počasím „daří“. Více než kdy jindy je na podzim potřeba posilovat imunitu. Nejen kvůli nachlazení, ale během pár měsíců se očekává příchod chřipky, které se slabý organismus neubrání. Stále platí, že nejúčinnější prevencí proti ní je očkování, pro které je nyní nejvhodnější doba. Ale je potřeba myslet i na celkový stav organismu. Přinášíme několik tipů pro lepší imunitu.

Dobijte baterky

„Abyste měli spoustu energie i v podzimních dnech a tělo odolávalo útokům virů, začít byste měli jídelníčkem. Ten by měl být pestrý, vyvážený a s dostatkem ovoce a zeleniny,“ říká Věra Burešová z Naturhouse. Lidé často dělají tu chybu, že nesvačí. To je ale chyba. Jezte pravidelně každé tři hodiny a nezapomínejte na ovocné svačiny, které osvěží a dodají energii. Podle Burešové není důvod sahat hned po čokoládové tyčince, jídlu z fast foodu anebo chipsech v momentě, kdy pocítíte únavu. Z těchto zdrojů tolik potřebnou energii nezískáte. Ne tedy dlouhodobě a tak, aby tělu prospěla. Místo toho jídelníček můžete obohatit o ovocné a zeleninové šťávy a smoothies. „Ideálním podzimním ovocem jsou jablka, hrušky a švestky. Ze zeleniny je to pak třeba dýně, cuketa či patison, ze kterých si můžete udělat i polévku. Z dýně nemusí být jen příloha či polévka. Zkuste i dýňový cheesecake. Energii vám dodají také ořechy a různá semínka. Sáhněte třeba po dýňových, lněných, slunečnicových,“ doporučuje odbornice.

Jezte kvalitně

Pokud onemocníte, o to více byste měli dbát na zdravé stravování. „Určitě nepomohou těžká jídla a polotovary. Místo toho zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek. Vyhněte se hlenotvorným potravinám, jako jsou všechny mléčné výrobky. Nepohrdejte ani klasickými „babskými radami“, například česnečka. Denně vypijte minimálně 1,5 litru čisté neperlivé vody v závislosti na fyzické aktivitě a zdravotním stavu. V chladných dnech zařaďte i čaje, určitě vás krásně prohřeje červený čaj. Přirozeným pomocníkem při nachlazení jsou různé bylinné nálevy a čaje. Zkuste například zázvor, lékořici nebo šalvěj.

Zařaďte pohyb

I když podzimní dny k pohybu nelákají, zkuste se přinutit. Ač se to zdá paradoxní, pohyb vám chybějící energii dodá. Pět až deset minut protahovacích cviků nebo projížďka na kole stačí.

Nejste-li na pohyb příliš zvyklí a chcete jej do svého života zařadit, měli byste postupovat pomalu, a to jak z hlediska frekvence tak i její intenzity – tedy náročnosti pro pohybový i kardiovaskulární systém.

Začněte ideálně chůzí, která je nejpřirozenějším a nejsamozřejmějším pohybem člověka. Denně se doporučuje udělat okolo 10 000 kroků. „Začněte třeba tím, že si zakoupíte krokoměr, stanovíte si určitý počet kroků a budete jej postupně zvyšovat až na doporučený počet,“ radí Iva Málková ze společnosti STOB. V poslední době se těší stále větší oblibě sportovní aktivity, které jsou právě na chůzi založené, tedy například nordic walking.

Autor:
zpět na článek