metro.cz

Pozor na těžké obědy, po kterých v práci usínáme

  6:50
Stejně jako máme únavu jarní, známe také tu podzimní. Umocňují ji hutná polední menu.
Rozumná životospráva prospěje našemu pracovnímu výkonu. | foto: Profimedia.cz

Organismus s klesajícími teplotami zpomaluje a především odpoledne po obědě přicházejí největší krize. Co s tím?

„Každý den zhruba hodinu po obědě přichází velká únava. Kdybych mohla, opřu se o stůl a myslím, že během minuty usnu. O víkendu doma si můžu lehnout, ale co v práci?“ stěžuje si třiačtyřicetiletá Martina z Prahy.

Odpolední únava nejčastěji přichází mezi 14. a 16. hodinou. Je to přirozený jev denního biorytmu, který se dá do určité míry ovlivnit. Čím? Vhodným stravováním. Především oběd se na odpolední únavě velkou mírou podílí. „Pokud je příliš těžký, tučný nebo s větším obsahem jednoduchých cukrů, tělo musí takovou porci dlouho trávit, krev se přesouvá do trávicího ústrojí, místo aby se nám dostatečně okysličoval mozek, a zmíněná únava je na světě,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Pokud se tedy chcete odpolední únavě vyhnout, dávejte si lehčí oběd, s vyváženým poměrem sacharidů a bílkovin. Ideální je například drůbeží maso, ryby a luštěniny s přílohou, jako je rýže, bulgur, quinoa, vařený brambor nebo kousek celozrnného pečiva, vše doplněné o zeleninu.

Talíř by měl být poskládán tak, že třetinu bude tvořit bílkovina, třetinu zelenina a poslední třetinu sacharidová příloha. „Pozor, nejhorší je, když dlouhodobě vynecháváte sacharidové přílohy. Tím své tělo překyselujete a cítíte se vyčerpaní. To pak nadále ztěžuje redukci hmotnosti,“ varuje Věra Burešová.

Stejně jako oběd je ale důležitá i snídaně. Zkuste domácí neslazené müsli s čerstvým ovocem nebo celozrnný chléb s baby špenátem a tuňákem. Například banány a jablka dodají snídani sladkou energii. Špenát obsahující železo a ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny navíc umí i zlepšit náladu.

Pozor i na přemíru kávy. Mnozí si bez ní nedokážou ráno ani představit. Pokud to však s kávou přeženete, můžete být o to víc odpoledne unaveni. Jak tedy na to? „Místo velkého dopoledního latté si dejte maximálně dvě porce kávy v průběhu dne. Tu druhou byste měli vypít nejpozději do 14.00. Místo klasické kofeinové kávy vyzkoušejte zelenou kávu, karo, meltu, nebo alespoň kávu bez kofeinu. Čím méně kávy vypijete, tím lépe. Káva vás sice krátkodobě povzbudí, ale později se budete cítit ještě unavenější,“ radí Burešová. A pokud potřebujete povzbudit, zkuste místo kávy matcha čaj, šťávu z červené řepy nebo vodu s chia semínky.

Během dne je potřeba dostatečně pít, právě dehydratace často souvisí s únavou. Ideálně pijte čistou vodu, případně zelený, bílý anebo také bylinný čaj. Naprosté minimum tekutin je staveno na 1,5 litru denně.

Co nám nejvíc ubírá energii

  • Hlavním zabijákem energie jsou sladkosti. Dokážou sice krátkodobě povzbudit , ale působí jen krátce a my jsme pak po odbourání energie z těchto potravin ještě unavenější.
  • Sušenky, bonbony, dorty a sladké pokrmy obsahují hodně cukru a ten dokáže rychle zahnat únavu. Ihned stoupne hladina krevního cukru a my cítíme příliv energie, ale jen krátkodobé, protože se okamžitě uvolní inzulin a díky němu hladina cukru v krvi zase stejně rychle klesne.
  • Velmi oblíbená jsou smažená jídla na jakýkoliv způsob. Ale energie moc nepřidají. Tělo totiž potřebuje na trávení takového oběda tolik energie, že už mu nezbývá na nic jiného a my jsme unavení a neschopní se na něco soustředit.
  • Podobně funguje velké množství červeného masa v jídelníčku. Trávíme ho déle než ostatní potraviny a spotřebujeme na to dost energie, kterou můžeme využít jinak. Ani velké množství pečiva z bílé mouky energii v konečném efektu nepřidá – kvůli velkému obsahu sacharidů.
  • Alkohol zpomalí centrální nervovou soustavu a po počáteční euforii přichází vyčerpání a únava.
Autor:
Témata: Káva, bílkovina
zpět na článek