metro.cz

O budoucnosti pražského ovzduší rozhodujeme už teď

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Cesta ke splnění klimatického plánu metropole tkví v rozmanitosti paliv, která si sami produkujeme, nikoli pálení fosilního plynu uprostřed města.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové teplo od teplárny. Tyto technické stavby nemusí být nudné, Pražská teplárenská pomalovala své výměníkové stanice pestrými barvami. | foto: Pražská Teplárenská a.s.

Před zástupci Prahy stojí nelehký úkol. Jak splnit do roku 2030 klimatický plán, který připravil a prosadil náměstek primátora Petr Hlubuček /STAN/. Plán by měl Pražanům dát záruku, že budou dýchat čistý vzduch a Praha bude zdravým místem pro život. Velkou roli v rozhodování o budoucím zdraví svých obyvatel hraje způsob, jakým bude vytápět své domácnosti. Praha je napojena na dálkové vytápění. Teplárenskými tepnami proudí energie do domovů, kanceláří, výrobních budov, škol, nemocnic i úřadů. V mnoha ohledech je tak naše hlavní město již dávno o mnoho napřed i před jinými evropskými metropolemi.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Pražské tepny

Energie je totiž v Pražské kotlině rozváděná tepnami teplárenské soustavy, které jsou napojeny na 34 kilometrů dlouhý externí tepelný napáječ. Pro Prahu to znamená čistý vzduch a stovky komínů, které nikdy nemusely být postaveny. Pražané by měli být ostražití a sledovat konání svých zástupců na radnicích, aby nedocházelo k odpojování od této v Evropě jedné z nejrozsáhlejších tepelných soustav. Každý odpojený dům, každá čtvrť znamená pomalou destrukci soustavy a nutnost nahradit chybějící teplo lokálním zdrojem, který bude vypouštět emise přímo v pražském intravilánu. Zvláště nebezpečné a zcela v rozporu s klimatickým plánem je nahrazování dálkového tepla výhradně spalováním plynu. Plyn je fosilním palivem stejně jako uhlí a z dlouhodobého pohledu je tento způsob vytápění uvnitř měst neudržitelný. Městským částem, které se rozhodnou pro takovou cestu, hrozí, že jejich stamiliónové investice budou zmařeny a za deset let budou nuceny hledat novou cestu a znovu investovat obrovské částky do nových technologií.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Klimatický plán Prahy

Dálkové vytápění je jedinou cestou, jak dlouhodobě splnit klimatický plán v metropoli. Úplným nahrazením sítě tepen dálkového vytápění domovními nebo blokovými kotelnami by se zhoršila emisní situace téměř na polovině rozlohy Prahy! Uvnitř hlavního města by se tak vyprodukovalo až 207 tun emisí oxidů dusíku ročně a nízké komíny domovních kotelen by nedokázaly dostatečně rozptýlit spaliny do ovzduší. To znamená, že téměř polovina Prahy by začala dýchat horší vzduch.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Síť teplárenských tepen je průběžné inovována, což nám umožňuje dýchat násobně méně oxidů síry, dusíku, oxidu uhelnatého a tuhých látek. Proudí jimi také energie z nerecyklovatelného odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Zdrojem je Zařízení pro energetické využití odpadů Malešice (ZEVO). Ročně smysluplně zpracuje 31 tisíc vagónů komunálního odpadu z celé Prahy a díky síti teplárenských tepen vyhřeje 20 tisíc domácností a několik průmyslových areálů. V plánu společnosti Veolia, která pražské tepny provozuje, je postupný přechod na čisté a obnovitelné zdroje paliva. Plyn v tomto plánu hraje jen přechodnou roli, Veolia hledá cesty, jak fosilní paliva nahrazovat biomasou a dalšími obnovitelnými zdroji. Velmi perspektivní je energetické využívání odpadů, ať už je to kromě výše zmíněného komunálního odpadu likvidace kalů anebo odpadní teplo z čistíren odpadních vod. Naším cílem by tedy mělo být využít dobře tepla a energie, které sami produkujeme, a nikoli uprostřed města pálit fosilní palivo dovezené ze zahraniční.

zpět na článek