metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Kompletní automobilovou historii si můžete prostudovat v muzeu Musée de l’Aventure Peugeot, které se nachází ve městě Sochaux | foto: Peugeot

Tip na prodloužený víkend do kraje aut a sýra

  9:23
Francie je blíž, než by se zdálo. Jen něco přes pět hodin jízdy autem a objevíte nádherné místo, které se vám vryje do srdce – francouzský region Franche-Comté. Toto jméno doslova voní sýrem. Compté je totiž jeden z nejznámějších a nejlepších sýrů na světě. A automobil? Ten se právě tady před 130 lety narodil.

Z těchto končin pochází rodina Peugeotů a ti, respektive hlavně jeden z nich, Armand, se zasadil o to, aby se zde začaly vyrábět první automobily značky Peugeot. Už v roce 1889 sestrojil Armand Peugeot první parní tříkolku, k autům už to pak byl jen kousek. Kompletní automobilovou historii si můžete prostudovat v muzeu Musée de l’Aventure Peugeot, které se nachází ve městě Sochaux. A rozhodně se nebudete nudit, a to ani v případě, že autům moc nehodujete. Muzeum totiž skýtá vzrušující podívanou a zavede vás i do světa motocyklů a jízdních kol, neboť i ty značka v minulosti vyráběla. A nejen to, v jejím sortimentu figurovaly i předměty jako zemědělské nástroje, kuchyňské nářadí (včetně např. prvních myček na nádobí či toasterů), nože, brusle, střelné zbraně… a nechybějí ani úplně první výrobky značky jako krinolíny či kostice do korzetů. I tyto artefakty v muzeu najdete.

Nejzajímavějšími exponáty muzea jsou ale přece jen historické vozy. Najdete jich tu desítky a každý z nich vás ohromí inovativností a progresivním designem, tedy charakteristikami, které si značka uchovala dodnes.

Kompletní automobilovou historii si můžete prostudovat v muzeu Musée de l’Aventure Peugeot.

Za návštěvu nepochybně stojí i expozice nazvaná „Současnost“. Sází totiž na extrémy, extravaganci, originální design… zkrátka poutavý obsah. Vystavují se zde koncepty, které vypadají, jako výtvor šíleného designéra. Ty jsou předzvěstí sériových vozů. Ověřují se na nich, jak budou fungovat nové technologie a jak zákazníci přijmou nové designové prvky. Například koncept Exalt inspiroval tvarem a přístrojovou deskou současný fastback Peugeot 508. Quarz je předobrazem moderního SUV Peugeot 3008. Fractal zase představil prémiový akustický systém Focal, který dnes najdete v celé řadě sériových Peugeotů pyšnících se dokonalým ozvučením.

Za návštěvu nepochybně stojí i expozice nazvaná „Současnost“.

V muzeu můžete nahlédnout i do budoucnosti Peugeotu. Najdete tu například jedinečný e-Legend. Nádherný nadčasový koncept má elektrický motor a je zcela autonomní, to znamená, že řídí zcela sám a svého (klidně spícího) řidiče doveze bezpečně na místo určení. A pozor! Není to z říše fantazie. Tento koncept je stejně jako všechny ostatní plně funkční. Toto auto vyjadřuje do puntíku současné heslo Peugeotu „Unboring the future“, což znamená, že v budoucnosti Peugeotu není pro nudu za volantem místo.

Sýrový bochník Compté má v průměru 55 až 75 cm, váží až 45 kg.

Po prohlídce expozic určitě přijde vhod návštěva stylové muzejní restaurace, kde můžete ochutnat ikonický sýr Comté. Jeho historie sahá až do středověku. Sýrový bochník Compté má v průměru 55 až 75 cm, váží až 45 kg a na jeho výrobu je třeba asi 450 litrů mléka. Comté může mít spoustu různých podob, příchutí i vůní. O tom rozhoduje mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější je doba zrání, přičemž ke zrání jsou potřeba specifické podmínky. Ty objevili sýraři v horách kousek od města Malbuisson ve skalní pevnosti Fort Saint-Antoine, kde je ideální teplota a vlhkost, a vznikají zde unikátní gastronomická díla v podobě vynikajících sýrů. Pevnost je přístupná veřejnosti a prohlídka je samozřejmě zakončená degustací.

Kromě sýrové pevnosti a automobilového muzea v tomto regionu najdete nespočet dalších turistických atrakcí. Dojedete sem v pohodě autem. Nejlépe Peugeotem, s tím se tu totiž budete cítit jako mezi svými. A náš tip? Nový Peugeot 308!

Komentáře

zpět na článek