metro.cz

O kolik se vám zvýší regulované nájmy?

  6:00
Ptali jste se na deregulaci nájmů, která vyvrcholí posledního prosince. Metro dotazy čtenářů předalo ministerstvu pro místní rozvoj. Zde jsou odpovědi.
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Dagmar Svobodová

V našem domě v Praze bylo nájemné zvýšeno na maximální výši v září 2011 splatností od 1. 1. 2012. Kdy a jaké zvýšení je nyní nejdříve možné?
Nezmiňujete, v jaké konkrétní lokalitě bydlíte. Cílová hodnota měsíčního nájemného v Praze se podle zákona pohybuje v rozmezí od 87,56 do 149, 96 korun za metr čtvereční. Územní rozčlenění Prahy a cílové nájemné pro Vaši oblast zjistíte na internetových stránkách ministerstva.

Stáhněte si Průvodce přechodem na smluvní nájemné

Lucie Bašusová

Na kolik mohou zvýšit nájemné, které zvedli od ledna 2012 na 127 korun za metr? Byt je na Praze 10 Vršovicích.
Maximální cílová hodnota měsíčního nájemného v korunách za metr čtvereční v Praze Vršovicích je stanovena na 127,17 koruny. Po dosažení maximální hranice výše nájemného bude možné jej změnit pouze dohodou obou smluvních stran.

Bojíte se deregulace nájemného?

celkem hlasů: 201

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 25. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano, mám z ní obavy
Ano, mám z ní obavy 63
Bydlím ve vlastním
Bydlím ve vlastním 59
Už teď platím hodně
Už teď platím hodně 42
Ne, nemám strach
Ne, nemám strach 37

Čtenářka z Brna

Mapa nájmů je prý hotová. Nenašla jsem v ní ale konkrétní čísla, podle kterých by se výše určovala. Je to opravdu jen po dohodě s majitelem?
Ano, výši nájemného půjde změnit pouze dohodou obou smluvních stran. Mapu nájemného lze při tomto zvýšení využít jako orientační vodítko pro určení obvyklé výše nájemného. Další možnost, jak získat názor na  výši ceny, je porada s realitním makléřem. Dále může napomoci v orientaci o výši ceny nájemného, a to jak pro nájemce, tak pronajímatele, porovnání se třemi srovnatelnými byty ve stejné nebo srovnatelné obci/lokalitě. Z takového srovnání vyplynou informace nasvědčující, jaká je reálná situace cen nájmů na trhu. Dále pak znaleckým posudkem. Tato možnost zjištění výše nájemného představuje již určitou finanční zátěž, přesto může stále napomoci k určení výše nájemného bez soudního sporu.

Miroslava Kubištová

Bydlím v Praze na Vinohradech. Majitel do bytu neinvestuje, takže postupem doby jsem vybavila celý byt ve vlastní režii vanou, WC mísou a dalším vybavením. Když jsem se nastěhovala, byl byt veden ve snížené kvalitě kvůli zkosení stropu u oken a z podlahové plochy se započítávaly jen 4/5. Po zrušení příslušného zákona majitel přestal uznávat sníženou kvalitu bytu a započítává plný počet metrů čtverečních. Je možnost, jak se domoci snížení kvality bytu kvůli zkosení?
Zákon stále pracuje s pojmem "byt se sníženou kvalitou". Z definice tohoto bytu fakticky vyplývá, že o byt se sníženou kvalitou se v prvé řadě jedná tehdy, pokud základní příslušenství bytu (tedy koupelna nebo koupelnový, popřípadě sprchový kout a splachovací záchod) není určeno výhradně pro nájemce bytu. Tedy s ohledem na původní začlenění bytu z roku 1990, Váš byt v současnosti spadá do standardní kategorie.

Fialová

Bude se letos v Brně-střed navyšovat nájem?
V Praze, ve všech krajských městech mimo Ostravu a Ústí nad Labem a ve všech městech Středočeského kraje s více než 10 tisíci obyvateli byl poslední deregulační krok rozložen do dvou let. Nájemné v Brně tedy bude možné jednostranně zvyšovat do konce roku 2012.

Hermanová

Bydlím ve městě, kde je deregulace do roku 2012. V minulém roce mi bylo zasláno oznámení o navýšení nájemného, datované 24. 1. 2011, ale již od 1. února jsem měla platit navýšené nájemné. Podala jsem tedy žalobu na určení neplatnosti zvýšení nájemného ale pronajímatel si navýšení opravil a znova mi oznámení zaslal. Může tak majitel učinit?
Povinnost platit zvýšené nájemné vzniká dnem, který je uveden v oznámení o zvýšení nájemného, nejdříve však prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po uplynutí 3 kalendářních měsíců od jeho doručení nájemci. V této lhůtě je nájemce oprávněn podat žalobu k soudu na určení neplatnosti zvýšení nájemného. Pokud tedy bylo nájemci doručeno oznámení v lednu 2011, nebylo možné požadovat platbu zvýšeného nájemného již v únoru tohoto roku. V případě, že byla podána nájemcem žaloba na neplatnost zvýšení nájemného, nemá pronajímatel možnost oznamovat nájemci v době, kdy je řešen spor ve věci neplatnosti zvýšení nájemného u příslušného soudu, další požadavky na jednostranné zvýšení nájemného.

Vladimíra Jaroschyová

V bytech v nižších podlažích má být prý vzhledem ke značnému znevýhodnění nižší nájem než ve vyšších patrech. Bydlím v magistrátním nájemním bytě v přízemí, kde je finančně náročnější vytápění a hlavně hluk z chodby. Nájemníci ve vyšších patrech jsou tohoto za stejné peníze ušetřeni. Lze se nějak bránit? Zkoušela jsem to u správní firmy, avšak bezúspěšně.
Základní povinností pronajímatele je předat byt nájemci ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Pokud by závada v bytě, nebo v domě, která podstatně, nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání a nebyla pronajímatelem, přes upozornění nájemcem, odstraněna, má nájemce právo na přiměřenou slevu z nájemného. Právo na slevu zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad. Další možností, jak dosáhnout nápravy, je uplatnění paragrafu 127 Občanského zákoníku, který hovoří o problematice sousedských vztahů, kde je účelem chránit běžné sousedské soužití. V podstatě jde o právní vyjádření zásady, že svoboda začíná tam, kde začíná svoboda druhého. Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek