metro.cz
Na orloj se vrátily sochy. | foto: ČTK

Staroměstský orloj je kompletní, vrátily se na něj opravené sochy

  14:42
Věž orloje na Staroměstském náměstí, jedna z nejvyhledávanějších pražských památek, je po dvou měsících opět kompletní. Ke čtyřem již opraveným plastikám přibyly dnes na fasádu orloje i zbylé sochy Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře.

Horní čtveřice se jmény Marnivec, Lakomec, Smrtka a Rozkoš-Turek opustila věž v polovině ledna. Po měsíci je v restaurátorské dílně vystřídaly čtyři plastiky obklopující kalendářní desku orloje. Sochy jsou umístěny na jižní fasádě, odolávají tak náročným povětrnostním podmínkám. Restaurátoři je proto pravidelně sundávají a kontrolují jejich stav.

Na orloj se vrátily sochy.
Na orloj se vrátily sochy.

Plastiky jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje.

Restaurátoři Jiří Matějíček a Darina Smetánková na nich v uplynulých týdnech vyspravili a zahladili praskliny, obnovili zlacení, vyretušovali barvy v místech, kde jsou vystaveny slunečnímu záření, a zbavili je nečistot a ptačího trusu. U pohyblivých figurek zkontrolovali mechaniku. V roce 1999 byly sochy kvůli značnému poškození kompletně opraveny.

Sochy v akci

  • Plastiky z lipového dřeva jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje.
  • Horní sochy jsou oživovány zároveň s pohybem apoštolů. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Kývá na Turka, který kroucením hlavy výzvy odmítá.
  • Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí.
  • Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Rozkoš je ze čtveřice jedinou sochou, která se nehýbá.
  • Všechny sochy jsou kopiemi.

Komentáře

zpět na článek