metro.cz
Odtahovka (ilustrační foto) | foto: Metro.cz - Jan David

Auto vám odtáhnou. Ale jen na zkoušku

  17:44
Svůj vůz jednoho dne nemusíte najít tam, kde jste ho zaparkovali. Zloději v tom ale prsty nemají.

Jedním z důvodů, proč mají podražit nařízené odtahy aut, je loňský průlomový rozsudek Ústavního soudu. Ten potvrdil dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu a nařídil odtahovkám vozy odtažené při blokovém čištění vracet zpět na původní místo.  Organizace marně namítaly, že vrátit ve městě auto na stejné místo je nemožné.

Vše se musí nejprve otestovat

Jak to bude fungovat v praxi, se vyzkouší v ulicích Prahy. „Bude vybrán několik desítek metrů dlouhý úsek v některé z ulic, kde se to vyzkouší. Auto se odtáhne a potom se vrátí na stejné místo,“ řekl deníku Metro Ludvík Klema, který je pověřený řízením městské policie. Která ulice se stane tou pokusnou a kdy se experiment uskuteční, však zatím není jasné.

„Ještě to neprošlo kolečkem na magistrátu,“ řekla Petra Janatová, mluvčí správy služeb, jež odtahy provádí. Zároveň ale vyloučila, že by k tomu došlo během příštích měsíců. Podle mluvčí Janatové se o výši zdražení za odtahy teprve jedná. Organizace obhajuje záměr zvýšením nákladů na odtah. Podotkla také, že současná cena 1450 korun za odtah a první den na záchytném parkovišti se od roku 2001 nezměnila.

Odtahy v Praze

Co jste možná nevěděli

  • Za špatné parkování mohou dát strážníci lístek, botičku nebo nařídit odtah.
  • Ten se provádí i ve „veřejném zájmu“, tedy když vůz stojí v místech, kde se čistí ulice.
  • Na třetinu odtahů míří stížnosti kvůli neoprávněnosti.
  • V Praze se v průměru denně odtáhne 135 aut. Za odtah zaplatíte 1450 korun.

Komentáře

zpět na článek