metro.cz
Opravené sochy už jsou zpátky na orloji. | foto: ČTK

Vandala, který poškodil orloj, dosud nechytili. Pátrání teď vzdávají

  16:47
Vandal, který před dvěma lety poškodil sochu Hvězdáře na staroměstském orloji, nebyl podle pražského magistrátu dopaden. Praha proto dnes odepsala pohledávku ve výši 31 200 korun, kterou chtěla původně po vandalovi požadovat. Policie ale závěr vyšetřování nepotvrdila.

Sochu na orloji poškodil podle dřívějších vyjádření policie dvaceti až třicetiletý muž, pravděpodobně cizinec. Policie měla k dispozici záběry ze soukromého kamerového systému.

Kamerový systém zachytil mladého muže, který vyndal z betonového odpadkového koše vnitřní plechovou nádobu, odnesl ji pod orloj a udeřil jí do sochy Hvězdáře. Výtržník ulomil soše předloktí, které se zachytilo do sítě pod orlojem. Neznámému vandalovi hrozilo obvinění z trestného činu poškození cizí věci a výtržnictví.

Hvězdář to schytal třikrát, proto přibyly kamery

Socha Hvězdáře byla v posledních letech třikrát poškozena. Aby magistrát zabránil dalším vandalům v ničení orloje, vylepšil kamerový systém, který památku sleduje. "Domnívám se, že dohled kamerového systému a elektronický plot jsou maximální možnou ochranou tak významné památky, jako je Staroměstská radnice a její orloj. Vše je ale o lidech - pokud někdo něco chce zničit, zničí to," konstatoval pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Na orloji jsou dvě čtveřice soch, všechny z nich jsou kopie. Originály jsou uschovány v Muzeu hlavního města Prahy.

Komentáře

zpět na článek