metro.cz

Video: Spadli jsme pod kola metra. Podívejte se jak přežít

  6:00
V kolejišti metra se ročně ocitnou desítky cestujících. Strojvůdci pak marně zastavují vlakové soupravy, které váží desítky tun. Metro ve spolupráci s dopravním podnikem radí, jak se zachovat ve chvíli, kdy se na vás řítí rozjetý vlak.
Vytáhnout bezvládného člověka z kolejiště není otázka pár vteřin.

Vytáhnout bezvládného člověka z kolejiště není otázka pár vteřin. | foto: Metro.cz

Stojíte v kolejišti metra a řítí se proti vám vlak. Jak se v takové situaci zachováte? Utíkat a doufat, že strojvůdce stihne soupravu zabrzdit, nemá smysl. "Ve chvíli, kdy stojí člověk třeba na začátku kolejiště, nemám šanci vlak zastavit," říká šéf strojvedoucích Roman Řeřicha.

Když nezbývá čas, zalehněte do žlábku

Souprava metra, která je rozjetá na osmdesát kilometrů v hodině, zabrzdí podle zkušeností řidičů zhruba za dvě stě metrů. Přestože do stanice vjíždí metro poloviční rychlostí, brzdná dráha je stále dlouhá. Pro člověka v kolejišti je v tu chvíli nejlepší variantou lehnout si do žlábku mezi koleje, kde je dostatek místa. Tam má člověk nejvyšší šanci, že přežije střet s metrem bez úhony.

Případné dobrodruhy, kteří by to chtěli vyzkoušet, ale musíme odradit. Když metro zastaví nad vámi a pracovníci dopravního podniku vypnou proud, ocitnete se na dlouhou dobu uvězněni pod stojící soupravou ve tmě a s minimem komfortu.

Když leží člověk pod soupravou metra, musí dozorčí stanice zkratovat napájecí kolej. Vlaková souprava se pak musí ručně odtáhnout.

Při vyprošťování člověka z metra jsou na místě přítomni hasiči, policisté, zdravotníci a zástupci Drážní inspekce.

Pokud byste se snažili z kolejiště vylézt na nástupiště, musíte být maximálně opatrní. "Zasahovali jsme u případu, kdy se pán snažil z kolejiště vylézt a nezvládl to včas, strojvedoucí nestihl zastavit," popisuje velitel směny Hasičského záchranného sboru dopravního podniku Štěpán Wowesný.

Pozor na napájecí kolej, je pod napětím

Jak pomoci člověku v kolejišti

  • Neseskakujte z nástupiště na koleje.
  • V první řadě je nejdůležitější co nejdříve zmáčknout nouzové tlačítko, které zastaví soupravu metra.
  • Tlačítko se skrývá pod ochraným sklem, které je naříznuté, aby se dalo snadno rozbít. Ideální je, když máte po ruce klíče či minci.
  • Často provoz metra zastaví ještě dříve než cestující dozorčí stanice, kteří mají díky kamerovému systému přehled, co se na nástupišti děje.
  • Ročně dopravní podnik eviduje 110 - 170 případů rozbitých sklíček, většinou ale neoprávněně.

Nebezpečí ale nepředstavuje pouze rozjetý vlak. V kolejišti se totiž nachází napájecí kolej, která je pod napětím. Ta může cestujícímu dát smrtící elektrickou ránu. "Proto když někdo spadne do kolejiště, musí nejprve pracovník metra zkratovat napájecí kolej, pak teprve mohou do kolejiště záchranáři vstoupit. Častokrát se ale také stává, že dříve člověk sám vyleze a uteče," vysvětluje mluvčí dopravního podniku Monika Lojínová.

Nejčastěji se v kolejišti metra ocitnou lidé, kteří jsou pod vlivem alkoholu, v druhém případě jde o sebevrahy. Dopravní podnik také eviduje nejeden případ, kdy z nástupiště spadl přímo na koleje nevidomý člověk.

Při nečekaném pádu - ať už ho zaviní alkohol či nešikovnost - se člověk může také ošklivě zranit a nemusí být pak schopen pohybu. Koryto, ve kterém soupravy jezdí, je totiž podle měření Metra zhruba 135 centimetrů hluboké.

Cestující skáčou do kolejiště pro věci

Někteří cestující ale lezou do kolejiště metra záměrně. "Nejčastěji dozorčí stanice využívají nouzové tlačítko na Zličíně, kde se snaží kolejištěm dostat do depa vandalové, a na Černém Mostě, kde si zase cestující zkracují přes koleje cestu z jednoho nástupiště na druhé," říká Lojínová.

Při osmdesáti kilometrové rychlosti většinou metro nezastaví dříve, než za dvě stě metrů.

Vyprošťovat člověka, který spadl po metro, není žádná legrace.

Často se také stává, že cestujícímu do kolejiště spadne telefon, peněženka či například bota. "V takovém případě by cestující rozhodně neměl do kolejiště pro věc skákat," varuje Řeřicha. Ten dodává, že v každé dozorčí stanici metra, mají pracovníci dopravního podniku k dispozici speciální dlouhé kleště, které jsou pogumované a slouží právě na vyndavání věcí z kolejiště. Ne vždy jde však věc s jejich pomocí vyndat. Nešikovný cestující má pak možnost nahlásit dozorčímu stanice, co přesně ztratil, a dopravce věci po skončení provozu metra vyndá a vrátí. Pokud si ovšem mezitím ztracené věci nevšimne nějaký nenechavec a neskočí pro ni. I to se podle pracovníků Dopravního podniku běžně stává.

Nehod v kolejišti přibývá

2009: Došlo k deseti nehodám v kolejišti, v jednom případě cestující srážku nepřežil.

2010: Na kolejích metra se odehrálo jedenáct nehod, čtyři lidé zemřeli.

2011: Pět lidí nepřežilo srážku s metrem, v sedmnácti případech lidé vyvázli.

  • Ročne se v kolejišti ocitnou desítky lidí. Řada z nich ale zase rychle vyskočí zpět na nástupiště.

Další fotky od Hasičského záchranného sboru dopravního podniku najdete na http://hzsdp.webnode.cz/

zpět na článek