metro.cz

Na Staroměstské radnici se ponoříte do historie paneláků

  7:30
Domov, nebo králíkárna? Málokdo mluví hezky o panelácích, přesto v nich bydlí skoro půl milionu Pražanů.
Panelové království na Jižním Městě | foto: ČTK

Na výstavě v Sále architektů ve čtvrtém patře Staroměstské radnice jsou poprvé představeny dosud nezveřejněné plány a fotografie pocházející převážně z archivu Útvaru rozvoje hlavního města. „Některé bylo velmi složité vypátrat, už proto, že sami architekti nejsou na svá sídliště moc pyšní,“ vysvětluje Klára Halmanová z Útvaru rozvoje města.

Město paneláků

  • Dříve svíraly Prahu cihlové a kamenné hradby, dnes jsou to panelová sídliště.
  • Pražská sídliště zabírají šest procent rozlohy města. 
  • Je v nich zhruba 200 tisíc bytů, které tvoří 40 procent bytového fondu města.
  • Na sídlištích v metropoli žije 470 tisíc Pražanů.
  • První pražský panelový dům je z roku 1955, má tři patra a stojí v Ďáblicích, v ulici U Prefy 771.

Největším exponátem výstavy je model Jihozápadního Města v jeho nerealizované podobě z roku 1980 s trojicí netypicky tvarovaných Slunečních domů. „Už tehdy architekti plánovali vznik  energeticky úsporných výškových obytných budov s obchodní podnoží využívající sluneční energii,“ vysvětluje kurátorka výstavy Lucie Zadražilová.

40 let panelových domů

Výstava na příkladě vybraných sídlišť mapuje vývoj od počátků využívání panelů na přelomu 40. a 50. let až po 80. léta. Důležitou součástí výstavy je připomenutí experimentální výstavby v 60. letech i budování sídlištních celků v obrovském měřítku na „zelené louce“ v 70. letech. Expozice končí růžový výstavním panelem, který má připomenout problematiku regenerace sídlišť.

Autoři nezapomínají ani na umění, které mělo sídliště krášlit.  Proto ji doplňuje databáze umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let v Praze, kterou zpracovává umělecká skupina Vetřelci a volavky.  Cílem výstavy je podle Halmanové bez emocí ukázat, proč a jak pražská sídliště vznikala. Ostatně autory zajímá i názor návštěvníků, pro ně je na konci výstavy připraven malý dotazník nebo mapa pražských sídlišť.

Výstava začíná ve čtvrtek 31. května a končí 16. září,  je zdarma a otevřeno je denně.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek