metro.cz
Některé odtahy se městu prodražily | foto: Metro.cz

Odtáhla vám Praha auto? Žalujte ji, většinou to město prohraje

  17:13
Praha od loňského roku prohrává většinu sporů, které vede kvůli vymáhání pohledávek za odtažení vozidel. S tím stoupají i náklady, které musí město vynaložit na náklady řízení. Důvodem jsou loňská rozhodnutí Nejvyššího a Ústavního soudu, podle kterých musí úřady vracet auta odtažená například kvůli čištění komunikací. Praha chce proto některé pohledávky prodávat. Zároveň by se měl zvýšit poplatek za odtažení auta.

"Po rozhodnutí Nejvyššího a Ústavního soudu dochází k zamítnutí vysokého počtu vedených soudních sporů o vymáhání pohledávek. Zatímco dosud byla úspěšnost všech žalob více jak 90 procent, nyní je tomu obráceně," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Kvůli tomu se podle něj také zvyšují náklady na řízení a soudní poplatky, které musí Praha uhradit.

Zatímco v roce 2010 Správa služeb hlavního města Prahy, která se o odtahy aut v metropoli stará, za nevyhrané spory zaplatila 616 tisíc korun, za loňský rok už to bylo 1,53 milionu korun. Od ledna do 10. března letošního roku správa služeb musela vyplatit už téměř milion korun. Celkové náklady na neúspěšné spory by podle magistrátu mohly činit až 32,5 milionu korun.

Rada souhlasila s tím, aby se navýšila cena za odtažení auta. Ta v současnosti podle Petry Janatové ze správy služeb činí 1300 korun. Dalších 150 korun stojí parkovné na odtahovém parkovišti za první den a 200 korun za každý další započatý den. O kolik bude poplatek zvýšen a odkdy, není zatím jasné. Cenu by měla ještě schválit rada města.

Komentáře

zpět na článek