metro.cz
Nová kontroverzní kniha je na světě. | foto: Metro.cz

Po volné lásce přišlo znásilňování. Co se to děje se sexem ve Švédsku?

  6:00
Stala se ze Švédska v oblasti sexu nová Saúdská Arábie? Kniha mapující historii sexu se zamýšlí nad tím, jestli radikální feminismus nespouští novodobé hony na čarodějnice.

Švédsko má pověst ráje liberálních myšlenek. Zrodilo se v něm hnutí sexuální revoluce a Světové ekonomické fórum ho zařazuje do čela žebříčků zemí, v nichž je největší rovnost pohlaví. Ale Oscar Swartz, autor knihy A Brief History of Swedish Sex (Krátká historie švédského sexu), tvrdí, že z ráje už Švédy vyhnali. Kniha se ptá, zda se Švédsko nestalo novou Saúdskou Arábií feminismu. To je narážka na tvrzení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který je v současnosti stíhán kvůli podezření ze sexuálních zločinů.

"Spoustu lidí, kteří četli záznamy výslechů, to udivilo. První žalobce, který četl ten spis, prohlásil, že nejde vůbec o zločin. Pak přijde vrchní žalobce a řekne, že je to znásilnění," říká Swartz.

Swartz věří, že na obyčejné muže se v současném Švédsku pořádají hony jako na čarodějnice. "Hotelové personály jsou ve Stockholmu trénované, aby mohly špehovat hosty. Fakta jsou dost ohromující," myslí si Swartz. V knize samotné se nepouští do vyjadřování nějakých názorů. Omezil ji jen na výčet fakt, která podle něj dokazují, že "radikální feminismus má velký vliv i v nejvyšších politických patrech".

Spisovatel Oscar Swartz

Třiapadesátiletý spisovatel je nepokrytým obdivovatelem Assange a o projektu WikiLeaks píše dlouhodobě pro technologické časopisy. Přiznává, že se s Assangem také několikrát setkal, ale zároveň se dušuje, že knihu začal psát nezávisle na něm a jen a jen ze zájmu o změnu prostředí v jeho rodné zemi. "Nikdo z WikiLeaks nevěděl, že píšu tu knihu," říká.

Dopad radikálního feminismu je ve Švédsku žhavé téma, ale podle Zakie Khanové, ekonomky z politické strany Feministická iniciativa, je tento problém uměle vytvořen. "Ta myšlenka je založená na chybné představě o tom, jaký feminismus býval v osmdesátých a devadesátých letech. Žádné hony na čarodějnice ve Švédsku neexistují," říká Khanová.

Komentáře

zpět na článek