metro.cz

Video: Vteřinové semafory ohrožují chodce. Ti se bojí na přechod

  6:00
Chodci se bojí přecházet na semaforech s krátkou zelenou. Posvítili jsme si na problémové přechody.
Chodci si stěžují na krátkou zelenou na přechodech. | foto: ČTK

Sotva vkročíte na přechod, padne červená. Podle pravidel provozu máte právo v klidu dojít na druhou stranu silnice. Řidiči ale často při pohledu na chodce, který kráčí po přechodu na červenou, ztrácí trpělivost a snaží se ho objet. Není tak divu, že se chodci po podobných přechodech, na kterých zelený panáček svítí jen chvíli, často bojí přecházet. "Jeden takový přechod je v Nuselské ulici. Zelená tam trvá asi tři vteřiny. Přejít ulici na zelenou se zde nedá stihnout," píše čtenářka Jarmila Kabilková.

Netrpěliví řidiči na chodce nečekají

Na místo jsme se vypravili s kamerou a zjistili, že zelená svítí přesně pět vteřin. Starší paní, která se na místě snažila přejít, však stačila na zelenou ujít pouze dva kroky. Když došla na druhou stranu silnice, řidičům již dávno svítila zelená. "O problému víme. Nejde však o špatně nastavený systém semaforů, ale o chování řidičů, kteří nemají trpělivost a chodce často na přechodu objíždějí. Kdyby byla zelená pro chodce delší, houstl by zase provoz," říká mluvčí společnosti Eltodo Jan Rafaj.

Vyrazili jsme se projít po přechodech, kde svítí zelená chodcům jen chvíli. Podívejte se, za jak dlouho padne červená.

Krátká zelená chodcům nestačí

Jiří Bigas

Jiří Bigas, vedoucí webu

K přechodu přichází starší paní. Čeká na zelenou. Ve chvíli, kdy se rozsvítí, na okamžik zaváhá. Když vstoupí do vozovky, padne v podstatě okamžitě červená. Musí si pospíšit, a to pro ni není zrovna snadné. Možná také ví, že jakmile na přechod vstoupí, může v klidu přejít ulici, aniž by jí něco hrozilo. Ale třeba to netuší blížící se řidiči. U bleskových semaforů totiž nejde ani tak o to, jestli smíte, nebo nesmíte dokončit přecházení. Problémem je chování lidí za volantem a nedostatek vzájemné ohleduplnosti. Zkuste si představit, že se o berlích snažíte vyhnout řidičům, kteří vás netrpělivě objíždí v hlučném SUV. Představte si, jak příjemné je takové přecházení mamince s kočárkem.

V Praze je zhruba šest set křižovatek řízených semafory. "Problém je hlavně na přechodech v ulicích, kam řidiči odbočují ve chvíli, kdy mají chodci zelenou," popisuje Rafaj. Ten dodává, že doba, kterou má chodec na to, aby bezpečně přešel přes ulici je stanovena evropskými normami. "Záleží vždy na délce přechodu, podle které se určí čas potřebný na bezpečný přechod ulice," říká Rafaj.

Někteří chodci raději vyhledají bezpečný přechod

Veškeré semafory počítají s nejnižší možnou rychlostí chodce 1,4 metrů za sekundu. Senioři či invalidé však takové rychlosti často nejsou schopni dosáhnout. Někteří pak dokonce raději vyhledají bezpečnější místo, kde přejdou vozovku. "Na křižovatce ulic Milady Horákové a Nad Štolou je velmi krátká zelená. Raději tudy chodím po přechodu, který se nechází o sto metrů dále. Řidiči, se na přechod tlačí vždy ještě, když tudy prochází lidé," píše čtenář Martin Burian z Prahy 7.

Pokud jste také ve škole slýchávali radu, že pokud padne na semaforu červená a vy jste nedošli ani do poloviny silnice, je lepší se otočit a vrátit se na místo, odkud jste vycházeli, pak se připravte, že některé přechody budete muset přeběhnout téměř rychlostí blesku. Například na křižovatce ulic Ortenovo náměstí a U Uranie se totiž chodcům zelený panáček zjeví pouze na necelých pět vteřin. "Pravidlo, že se má člověk vrátit v případě, že nedošel do poloviny vozovky, samozřejmě neplatí. Může klidnou chůzí přejít silnici," vyvrací domněnky ze základních škol Rafaj.

Upozornili jste nás na desítky nebezpečných přechodů

Zhruba čtyřicet čtenářů Metra si stěžuje na krátkou zelenou. Podívejte se na vybrané stížnosti.

  • Již dříve jsem chtěla upozornit na křižovatku ulic Vysočanská a Prosecká, na které se přechod pro chodce nedá stihnout přejít. Vím, že můžu přechod přejít i po naskočení červené, jenže se mi několikrát stalo, že řidiči aut vyrážející z boční ulice na mě zuřivě troubili.
  • Nepochybně jeden z nejšílenějších je přechod přes magistrálu na náměstí I. P. Pavlova přes Sokolovskou ulici. Zelená pro chodce svítí pouze pár sekund, takže ani nejrychlejší chodci nestihnou přejít celý přechod. Současně s rozsvícením červené pro chodce se rozjíždějí auta z vedlejší Ječné ulice a řidiči odbočující na magistrálu často do chodců najíždějí.
  • Na přechodu na Ortenově náměstí k základní škole T. G. Masaryka trvá zelená dvě vteřiny. Ono je sice fajn, že můžete dojít na červenou, ale ten stres je hrozný,“ píše čtenář Jan Bárta.
  • Na křižovatce ulic Veletržní a Bubenská v Praze 7 svítí zelená 4 sekundy. Přechod se nedá v klidu přejít.
  • Vždy, když přecházím Evropskou ulici směrem k Alžírské, tak sotva dojdu doprostřed ulice, padne červená.
  • Nepochybně jeden z nejšílenějších je přechod přes magistrálu u náměstí I. P. Pavlova přes Sokolskou ulici.
  • Na křižovatce ulic Milady Horákové a Nad Štolou se nedá přejít na zelenou. Má příliš krátký interval.
  • Na křižovatce ulic Veletržní a Kamenická se nedá stihnout přejít na zelenou.
  • Na náměstí Mírů nikdy nepřejdu na zelenou, hned padne červená.
  • Špatně se přechází přechod na Strakonické ulici u vysílače Cukrák.
  • V Argentinské ulici mezi ulicemi Jateční a Tusarova je velmi krátká zelená.
  • V Nuselské ulici v blízkosti ulice Mendíků svítí zelená na přechodu pro chodce snad tři vteřiny.
  • Řidiči na chodce najíždí na přechodu na Podolském nábřeží u ulice Podolská.
  • Přechod přes ulici Chodovská na křižovatce se Záběhlickou vede přes čtyři jízdní pruhy a zelená zde svítí 8 vteřin. Rychlým tempem dojdete maximálně do poloviny ulice.
  • Trápí mě přechod přes Bělocerkevskou ulici v Praze 10 u Ruské ulice.
Autoři: Adam Váchal, Jiří Bigas Metro.cz
zpět na článek