metro.cz

Netradiční profese: Prezidenti odcházejí, hradní včelař zůstává

  12:30
Už padesát let včelaří Jiří Šustr v zahradách Pražského hradu. Původně přitom nechápal, co lidi na chování včel baví.
Hradní včelař Jiří Šustr | foto: ČTK

Jiří Šustr přišel na Hrad jako učedník už v roce 1957. "Kolegové byli včelaři, pořád o tom mluvili, já nechápal, co na tom mají. Pak chytili roj, dali mi ho a od té doby jsem včelařem,“ usmívá se muž, který se dnes stará na Hradě o devět včelstev v unikátním včelíně. Ten nechal v zahradě, kousek od Lumbeho vily, postavit podle návrhu architekta Plečnika prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Včely a včelíny do hradních zahrad patří. Včely tu totiž mají podle svého včelaře výbornou pastvu – kromě hradních zahrad nebo Jeleního příkopu dolétnou i na Petřín. A navíc produkují vynikající květný med. "Je tu hodně lip, nedávno jsem tu měl kolegy až ze Švýcarska a byli z něj úplně nadšení," vysvětluje včelař. Lipový med není jediným produktem hradního včelaře. Občas se mu podaří vyrobit i med z akátu nebo břečťanu. "Když zahradníci nestihnout včas ostříhat břečťan, tak se tahle rarita občas podaří," vysvětluje Šustr.

Včely se vrátí i na zámeček v Lánech

Část medu ze včelína proto putuje i na prezidentský stůl. Šusterovo působiště, hradní včelín, není veřejnosti běžně přístupné. Kousek od něj totiž bydlí prezident Klaus. Včelín je tak oblíbenou zastávkou návštěvníků hradních dnů otevřených dveří.

Poslední dobou tráví Šustr část času v Lánech. "Je tam krásný historický včelín. Na stole je plán vrátit do něj včely. Ale bude ho potřeba trochu zmodernizovat," dodává Šustr.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek