metro.cz
Jakub Halík | foto: ČTK

Zemřel muž, který měl místo srdce čerpadla. Selhala mu játra

  9:44,  aktualizováno  12:50
První pacient na světě, který žil bez srdce jen s unikátní pumpou v těle, v sobotu nad ránem zemřel. "Příčinou bylo selhání jater," řekl dnes přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk, který se svým týmem muži nemocný srdeční sval s nádorem v dubnu odoperoval a nahradil ho přístrojem.

Se speciálními čerpadly sedmatřicetiletý hasič Jakub Halík žil zhruba 200 dní a čekal na transplantaci. Tu by podle Pirka v budoucnu mohlo do určité míry nahradit právě mechanické srdce.

"Ta čerpadla byla krásně přihojená, nebyla tam žádná infekce, vypadalo to perfektně. V tom příčina nebyla. Je to škoda, že se nedočkal srdíčka, když byl v tak dobrém stavu. Bohužel tak to ale je," řekl Pirk.

Byl to jediný člověk na světě, který neměl hmatatelný puls

Příčinou úmrtí, o němž informovaly deníky Aha! a Blesk, bylo podle Pirka selhání jater. "Nevíme proč. Odpověď na to, co se v játrech událo, budeme mít asi za tři týdny, až je vyšetříme mikroskopicky," upřesnil šéf kardiocentra.

Halík operaci podstoupil, protože měl rozsáhlý nádor srdce. Dvě čerpadla mu místo srdce v IKEM voperovali 3. dubna. Podobnou operaci před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Pacient po sedmi dnech ale zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili. Halík, který dřív pracoval jako hasič a záchranář, se po operaci stal prvním pacientem na světě, který neměl vůbec žádný hmatný pulz.

Komentáře

zpět na článek