metro.cz
Vizualizace domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Dům na Václavském náměstí není památkou. Může být zbourán

  16:25,  aktualizováno  17:10
Ministerstvo kultury rozhodlo, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice neprohlásí za kulturní památku. Majitel, který dům plánuje zbourat a na jeho místě postavit nový, tak může požádat o demolici. Když byl loni záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal velký nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo.

Majitel mohl výstavbu nové budovy, jež by mohla převyšovat z některých pohledů okolní domy, plánovat již loni. Zbourat dům, který je součástí pražské památkové rezervace, umožnil svým rozhodnutím památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva sice shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože tak lze učinit jen do dvou měsíců.

Proti bourání domu protestovali odborníci

Komise ministerstva kultury proto toto rozhodnutí ministerských památkářů doporučila zrušit, neboť majitel domu už půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser stanovisko komise potvrdil. Odborníci dvakrát podali návrh na prohlášení domu za kulturní památku. Na základě toho prvního nezahájili úředníci řízení o prohlášení domu za památku, o měsíc později se ale podnětem začali znovu zabývat a řízení zahájili.

Seznali tehdy, že dům vykazuje vysoké umělecké, urbanistické a architektonické hodnoty. Nicméně na konci řízení, které trvalo od dubna, je stanovisko, že dům památkou nebude. Rozhodnutí ministerstva nabylo právní moci 1. října. Proti bourání domu protestovali odborníci, upozorňovali na to, že ministr kultury by měl při svém rozhodnutí hájit spíše zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora.

Nová budova prý bude přínosem pro Václavské náměstí

Společnost Flow East, která usilovala o výstavbu nového domu na nároží Václavského náměstí, rozhodnutí ministerstva přivítala s potěšením. "Věříme, že naše architektonické plány pro nový Květinový dům jsou pro město ty pravé. Nová budova výrazně zlepší budoucí oživení Václavského náměstí," myslí si zakladatel společnosti Flow East James Woolf.

Komentáře

zpět na článek