metro.cz

Ptáci se stěn nebojí a páchají sebevraždy. Smrt číhá i v krmítkách

  16:25aktualizováno  17:54
Desítky drobných pěvců umírají pod protihlukovými stěnami. Důvod? Siluety ptáků nalepených na nich je totiž "neloví". Spousta malých opeřenců umírá také kvůli cizopasným prvokům. Ty se vyskytují v krmítkách. Ornitologové prosí: Pokud v okolí vašeho krmítka vidíte více mrtvých ptáků, nechte krmítko vyschnout.

Další 1 fotografie v galerii
V Přerově už staví protihlukové stěny nové, pro ptáky bezpečnější. | foto: Moravský ornitologický spolek.

Které druhy drobných pěvců jsou v nebezpečí

  • Jde především o sýkory koňadry, modřinky i uhelníčka, červenku, vrabce, lejska šedého, dlasky, kosy, králíčka a šoupálka.
  • Nebezpečí hrozí i větším opeřencům. Uhynuli také strakapoudi, krahujci i poštolky.

"Na protihlukových stěnách se objevují siluety orlů, krkavců i vran, a těch se drobní ptáci nebojí, protože drobní ptáci vědí, že tenhle druh je neloví,“ říká Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Desítky opeřenců umírají zbytečně, a to především v Praze na Karlovarské ulici. Jak tomu zabránit?

"Musí se nainstalovat zábrany s pruhy. Ty se s úspěchem používají na Moravě a osvědčily se třeba u dálnice v Ostravě," říká Šafránek. Pruhování s  překážkou je viditelné pro všechny druhy ptáků, proto je ideálním řešením. Ornitologové podle něj už spolupracují s příslušnými úřady."Snažíme se upozorňovat kompetentní úřady, veřejnost i média a zároveň navrhujeme různá řešení, třeba ony zábrany s pruhy," doplňuje Šafránek.

Přikrmování začíná a objevuje se smrtelná choroba

Zimní přikrmování ptáků je již v plném proudu. Na krmítkách se ale šíří onemocnění, které může být pro ptáky smrtelné. "S úhyny ptáků přímo na krmítcích jsme se setkali poprvé v loňském roce, od té doby zaznamenáváme stále další případy onemocnění," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Nákazu způsobují cizopasní prvoci bičenky drůbeží (Trichomonas gallinae), kteří způsobují ptákům rozsáhlé zduřeniny v zadní části zobáku. Ptáci nemohou polykat potravu a postupně hynou hladem. Trichomonóza, jak se nákaze bičenkami říká, se dosud vyskytovala především u holubů. Nově začaly bičenky napadat i pěnkavovité ptáky, především zvonky.

Podle Vermouzka k přenosu nákazy dochází na krmítcích, kde se ptáci dostávají do těsného kontaktu. "Pokud pozorujeme v okolí krmítka viditelně nemocné ptáky nebo dokonce nacházíme uhynulé, je nejlepší okamžitě přestat přikrmovat a nechat krmítko vyschnout. Právě vyschnutí bičenky spolehlivě zabije."

Jak postupovat proti nákaze bičenky drůbeží

  • Pozorujete nemocné ptáky? Nahlaste je! Ornitologové výskyt trichomonózy sledují. Prosí každého, kdo se s nemocnými ptáky setká, aby svá pozorování zaznamenal do Faunistické databáze České společnosti ornitologické avif.birds.cz.
  • Nakažené ptáky poznáte snadno - jsou neteční, mají rozčepýřené peří, často vyplivují potravu, mohou mít mokré peří okolo zobáku.
  • Přerušte přikrmování na dva týdny a nechte krmítko řádně vysušit.
  • Lidé se trichomonózy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka.
Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek