metro.cz
Studenti esteticko-výchovného gymnázia spontánně zareagovali na nedomyšlené rozhodnutí pražského magistrátu. | foto: Nela Kýrová

Koledami studenti protestují proti rušení gymnázia

  17:09
Gymnázium Evropská má v příštím roce skončit. Studenti i učitelé se bouří, v úterý budou protestovat. Aby to neznělo tak drsně, místo českého slova zánik se používá neutrální "optimalizace". S optimalizací esteticko-výchovného gymnázia v Dejvicích počítá pražský magistrát.

Předminulý týden město vedení školy oznámilo, že současní studenti gymnázia dostudují, v příštím roce se už ale nové třídy otvírat nebudou. "Ano, je to tak," potvrdil deníku Metro zástupce ředitele gymnázia Tomáš Částka. Více se ale vyjadřovat nechtěl. Jenže zpráva o zrušení gymnázia už prosákla i mezi studenty a učitele, kde způsobila hotovou bouři.

Je to součást dlouhodobého záměru, říká město

Podle mnohých totiž za zrušenou školu neexistuje alternativa. "Naše gymnázium je ojedinělé a Hellichovka nebo konzervatoř ho rozhodně nemohou nahradit," říká jeden z učitelů, podle kterého petici za zachování gymnázia podepsala už půlka učitelského sboru. Na úterní půl pátou odpolední také studenti svolali na Vítězné náměstí k obelisku vojáků protestní akci, kde za zpěvu koled chtějí sbírat petiční podpisy.

Podle kritiků je rozhodnutí magistrátu nedomyšlené. Město ale tvrdí, že jde o součást dlouhodobé vzdělávací strategie. "Bezprostředně to souvisí s klesajícím počtem žáků vstupujících do sekundárního a terciárního vzdělávání a zejména s reálnou naplněností tříd 1. ročníků jednotlivých oborů," říká mluvčí magistrátu Tereza Králová. Při stanovení počtu tříd 1. ročníků na jednotlivých školách pro další rok se prý vycházelo kromě demografického vývoje také z uplatnitelnosti absolventů na trhu práce a z počtu přihlášek vminulém školním roce.

Komentáře

zpět na článek