metro.cz
V Podolí v prosinci uklízeli sníh dobrovolníci. | foto: Erik Čipera

Špína zmizí z ulic spolu se sněhem. Chystá se velký úklid

  13:42
Prahu čeká v následujících dnech obleva. Smetí, které se schovávalo pod bílou nadílkou, však nebude v ulicích metropole strašit dlouho. Technická správa komunikací se pustí při oteplení okamžitě do úklidu.

Špína a nepořádek v ulicích se zatím schovávají pod sněhem. Ten je však nebude krýt věčně. Naopak, s bílou pokrývkou se rozloučíme již v následujících dnech. "Již v průběhu dnešního dne nás čeká v Praze kvůli oteplení obleva. Ve středu pak očekáváme až dvanáct stupňů Celsia nad nulou," informuje Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 Pozor na námrazu, varují meteorologové

Pracovníci technické správy komunikací, jejichž hlavním úkolem byl doposud úklid sněhu, jsou připraveni se pustit do úklidu nepořádku, který se skrýval pod sněhem. "Ve chvíli, kdy se teploty přehoupnou nad nulu, tak našim lidem určíme náhradní práce a místo sněhu budou uklízet ulice od nepořádku," popisuje mluvčí technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Do ulic tak vyjedou čistící vozy a další technika na úklid. Současně však v budou pohotovosti i sypače. "Dnes v noci a zítra ráno ještě musí řidiči počítat s námrazou," vysvětluje Honsová.

Technika na zimní úklid

  • Hlavní město má na zimu připraveno více než 120 sypačů, pro případ kalamity, k dispozici má i dvě sněhové frézy.
  • Technická správa komunikací se stará o 1318 kilometrů silnic 1. třídy a 270 hektarů chodníků.
  • Na silnice a běžné motoristické komunikace se používá chemický posypový materiál, výjimku mají chráněné oblasti nebo například Nuselský most.
  • Chodníky se sypou inertním materiálem, tedy nejedovatým a neškodným k životnímu prostředí. 
  • V případě mimořádných událostí, například při ledovkách nebo sněhových kalamitách, ale Praha změnou vyhlášky umožnila i jejich solení. 
  • Zimní končí 31. března

Komentáře

zpět na článek