metro.cz
Senioři a ženy se cvičí v sebeobraně. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Pražští senioři mohou jezdit na tábory nebo se naučit sebeobranu

  11:01
Letní tábor, kurzy sebeobrany nebo třeba dotované plavání nabízí v současné době jednotlivé městské části pražským seniorům. Vzhledem k všeobecnému stárnutí obyvatelstva lidí nad 65 let přibývá.

Radnice se stále častěji zabývají nejen bydlením a zdravotní péčí pro starší spoluobčany, ale například i jejich volnočasovými aktivitami. Většinu projektů pro seniory radnice dotují.

"Už to není jen o tom, že se seniorům vystrčí křesílka na zahrádku. U nás se například velmi osvědčily kurzy na počítačích, oblíbený je také pétanque v parku Lanová, kde jsme pro seniory instalovali i speciální cvičební prvky," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Z centra města mohou lidé vyrazit na tábor do přírody

V centrální městské části, která má asi 30 tisíc obyvatel, tvoří důchodci 17 procent. Středisko sociálních služeb zde spravuje pět domů s pečovatelskou službou, čtyři kluby seniorů a jeden denní stacionář. Senioři mají možnost chodit na koncerty, zúčastnit se exkurzí po historických památkách nebo jet na výlet za město.

Specialitou Prahy 1 jsou letní tábory pro seniory. Loni se prvního ročníku zúčastnilo 25 důchodců. Letos už chystá městská část dva turnusy pro 50 seniorů; navíc budou tematicky zaměřené - jeden s podtitulem Let balonem, druhý Plavba lodí. "Důchodci připlácejí asi 1200 korun, zbytek pobytu dotuje městská část," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Praha 10 zase vymyslela kurzy sebeobrany. "Tyto kurzy jsou zaměřeny na ženy a seniory, jelikož právě tyto skupiny obyvatel se mohou nejsnáze stát oběťmi fyzického napadení," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Důchodci se v kurzu naučí různé techniky sebeobrany přizpůsobené jejich fyzickým dispozicím. Instruktoři učí také to, jak zvládat krizové situace, jak nepodléhat strachu nebo jak odolat nátlaku. Pro lidi žijící v Praze 10 jsou kurzy zdarma.

Senioři mohou i za kulturou

Některé městské části nabízejí seniorům volné vstupy do bazénů, jinde pro ně organizují cvičení v parcích. Praha 2 má speciální klub Dvojka pro seniory. Jeho členové mají slevy nebo vstupy zdarma na vybrané kulturní a sportovní akce, zvýhodněný přístup na internet nebo slevy ve vybraných kavárnách, restauracích a obchodech Prahy 2.

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2011 ve více jak milionové metropoli 214 tisíc lidí nad 65 let. V celém Česku je asi 1,67 milionu lidí nad 65 let - bezmála milion žen a 680 tisíc mužů. Dvě pětiny seniorů nemají podle zjištění statistiků žádný dlouhodobý zdravotní problém. Dalších 12 procent sice zdravotní potíže má, ale neomezují je.

Komentáře

zpět na článek