metro.cz
Stánek na Václavském náměstí | foto: ČTK

Stánky z Václaváku nezmizely. Jejich majitelé teď čelí žalobě

  16:58
Praha ve středu podala žaloby proti majitelům stánků na Václavském náměstí. Město navíc zahájilo správní řízení a hrozí podnikatelům sankcemi. Nájemní smlouvy skončily na přelomu roku. I několik týdnů poté přesto jeden stánek s občerstvením zůstává neoprávněně v provozu. Další jsou sice zavřené, jejich majitelé je ale z náměstí stále neodklidili.

Většina podnikatelů v průběhu ledna postupně ukončila ve stáncích prodej. Deset stánků zmizelo, dalších osm i bez smlouvy stále stojí na náměstí. "Město po majitelích vymáhá poplatek za pronájem, což je 47 korun za metr čtvereční denně, a smluvní pokuty za nevyklizení ve výši 10 tisíc korun za den," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.Stánkařům hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Diskuse kolem stánků na Václavském náměstí se vede už několik měsíců. Někteří kritici se obávali toho, že z centra zmizí tradiční prodej klobás. Podle poslední dohody ale mají zůstat dva s občerstvením. Zatím nebude ukončen ani provoz jednoho stánku s tiskem a jednoho s květinami. Zůstanou i další dvě prodejní místa s novinami, která jsou ale součástí městského mobiliáře, a dále prodejce turistických jízdenek. Ještě letos chce hlavní město na horní část náměstí umístit prosklené kiosky ve tvaru lodě z dílny Cigler Marani Architects. Termín Praha nezveřejnila.

Komentáře

zpět na článek