metro.cz
Labuť na mostě Legií | foto: Leila Abdrakhmanova

Kvůli labutím chce dát Praha na troleje speciální odrazové pruhy

  13:04
Praha se chce do budoucna postarat o to, aby se nestávalo tak často jako nyní, že se labuť nebo jiný pták srazí s tramvajovým vedením. Řešením by mohl být systém FireFly, kdy speciální odrazové pruhy zavěšené na drátech ptáky zaplaší. Podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické jde o unikátní systém, v Česku zatím nepoužitý, ale v zahraničí dobře známý.

"Využívá se všude tam, kde dochází ke kolizím velkých, těžkých, neobratných ptáků, jako jsou třeba labutě, s dráty vysokého napětí nebo třeba s tramvajovým vedením, anténami a dalšími tenkými objekty," uvedl Viktora. Principem jsou speciální plasto-kovové pruhy, které se zavěsí na troleje. Jsou reflexní a zároveň vydávají speciální ultrafialové světlo, které mohou vidět ptáci i za zhoršených podmínek, například v mlze nebo šeru. Odrazka se na drátech také pohybuje, takže ptáky plaší i zvukem.

V okolí mostů zimuje nejvíce ptáků

Labutí přibylo

  • V Praze každoročně zimuje kolem pěti až sedmi stovek labutí.
  • Podle České společnosti ornitologické, která provádí pravidelná měsíční sčítání ptactva, je letos labutí v metropoli více než v minulých letech.
  • Během letošní zimy už společnost řešila několik případů kolizí labutí s trolejemi, tři případy se staly při novoročním ohňostroji.

Podle magistrátu ptáci do tramvajového vedení vrážejí nejčastěji na Palackého a Mánesově mostech a na mostu Legií. "Vzhledem k tomu, že v okolí těchto mostů zimuje nejvíce ptáků, počítáme, že tyto zabezpečíme jako první. Následovat bude zabezpečení dalších mostů, po kterých vedou tramvajové linky," sdělil ČTK předseda výboru pro životní prostředí Milan Urban. Magistrát se zavedením systému souhlasí, nyní se k němu musí vyjádřit památkáři.

"Pak se bude muset oslovit dodavatel, předpokládám, že zahraniční, protože v Česku není žádná firma, co by to dělala," uvedl Viktora. Podle něhož vyjde zakázka na ověšení pěti až sedmi pražských mostů na desítky tisíc korun. Vlastní instalace je podle něj velmi jednoduchá, trvala by maximálně den. Systém by mohl být zaveden ještě letos.

Komentáře

zpět na článek