metro.cz
Kongresové centrum je už mnoho let zadlužené. | foto: Praha.eu

Do Kongresového centra napumpuje peníze ministerstvo financí i Praha

  15:45
Zhruba dvoumiliardový dluh pražského kongresového centra by mohlo vyřešit ministerstvo financí tím, že o dlužnou částku navýší základní kapitál společnosti. Ve firmě, kterou nyní zcela ovládá Praha, by pak ministerstvo získalo podíl 70 procent. "Vyplývá to z návrhu, který dnes schválili pražští radní," řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Firma musí dluh splatit v dubnu 2014.

"Ministerstvo financí se situací ohledně Kongresového centra vážně zabývá a spolupracuje s Hlavním městem Prahou na nalezení co nejpřijatelnějšího řešení. Předpokládáme, že by konečný výsledek měla schvalovat vláda," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Zadlužení vzniklo kvůli opravě budovy před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Ministerstvo financí má na majetku centra zástavu.

Podle radního Václava Novotného je problémem také to, že se do vybavení budovy neinvestovalo a centrum přestává být konkurenceschopné. Radní řekl, že investice do budovy, které by se mohly pohybovat kolem 750 milionů korun, by si za své vzala Praha. Investicemi by pak město opět navýšilo svůj podíl.

Komentáře

zpět na článek