metro.cz
Podle Pražských služeb se v pražských ulicích denně pohybuje 97 až 103 vozidel určených ke sběru komunálního odpadu. | foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Pražané loni vyprodukovali tolik odpadu, že by zasypal Václavák

  10:17
Pražané loni vyprodukovali 264 tisíc tun odpadu, což je asi o 8 tisíc tun méně než v roce 2011. Podle Juliana Záhorovského, mluvčího společnosti Pražské služby, jež odpad z celé Prahy sváží, by se takovým množstvím odpadu dalo zasypat celé Václavské náměstí do výše Petřínské rozhledny. Denně je v pražských ulicích asi stovka popelářských aut.

V hlavním městě je v současné době rozmístěno více než 132 tisíc kontejnerů nebo popelnic na komunální odpad. Z nich je skoro 17 tisíc na separovaný odpad, zbytek na odpad směsný.

Pražané jsou vzorní

V třídění odpadů patří Praha mezi nejvzornější města v republice. Za poslední dva roky Pražané vytřídili na 101 tisíc tun odpadu. Každý občan metropole vloni vytřídil 18,17 kilogramu papíru, 9,56 kilogramu plastu, 12,73 kilogramu skla a 0,65 kilogramu nápojových kartonů, uvedl Záhorovský.

Ve srovnání s rokem 2005 tak podle mluvčího došlo k nárůstu o 17 procent u papíru, téměř 80 procent u skla, 66 procent u plastů a dokonce 376 procent u nápojových kartonů. "Naše dvě třídící linky zpracují ročně více než 36 tisíc tun papíru. Každý rok tak zachráníme okolo 612 tisíc stromů, tedy asi 875 hektarů lesa. To je desetkrát větší rozloha, než má pražská obora Hvězda," uvedl mluvčí. Lidé ale také stále odkládají zejména objemný odpad mimo určené nádoby. "Jde nejčastěji o starý nábytek, koberce či zbytky umakartových jader z panelákových koupelen," uvedl Záhorovský. Každoročně musejí zaměstnanci Pražských služeb odklidit sedm až deset tisíc tun tohoto odpadu.

Popelářské vozy

  • Podle Pražských služeb se v pražských ulicích denně pohybuje 97 až 103 vozidel určených ke sběru komunálního odpadu. 
  • Jedno popelářské auto najede v průměru 75 kilometrů. 
  • Jednotlivé trasy jsou plánovány s ohledem na ekonomickou, časovou a dopravní situaci, prioritou vozů je nebrzdit tramvajový provoz, uvedl mluvčí.
  • Vozový park Pražských služeb tvoří 56 vozidel s pohonem šetrným k životnímu prostředí. 
  • Na rok 2013 je v plánu zvýšit počet těchto vozidel o dalších 33 kusů.

Komentáře

zpět na článek