metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Zakázanka | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nově otevřená trasa v zoo nabízí netradiční pohled na Prahu

  16:33
Netradiční panorama se otevře návštěvníkům pražské zoologické zahrady, kteří se vydají na nově otevřenou vyhlídkovou trasou Zakázanka. Cesta, která byla čtyři desetiletí pro veřejnost uzavřena, vede napříč skalním masivem a je doplněna expozicemi plazů a geologických zajímavostí. Revitalizovaný skalní masiv by měl do budoucna sloužit také jako přirozené prostředí pro vzácné ještěrky a některé druhy motýlů.

Zakázanka propojuje horní a dolní část zoologické zahrady, částečně vede pod sedačkovou lanovkou. Návštěvníkům se z ní otevírá nejen výhled na Prahu, ale také na některé výběhy ve spodní části zoo. Půl kilometru dlouhá trasa, zabezpečená zábradlím, má uprostřed visutou vyhlídku.

Cesta československých ženistů

Stezku od velké voliéry dravců po dnešní rozhlednu Obora vystříleli do skalního masivu ženisté československé armády ve 30. letech minulého století. "Právě proto se jí někdy říkalo i Cesta československých ženistů," řekl dnes při otevírání stezky ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zakázanka
Zakázanka

Rekonstrukce stezky a revitalizace skalního masivu začala v září 2011 a vyšla na téměř 42 milionů korun. Zahrada ji financovala z dotace Evropské unie, část prostředků poskytlo hlavní město. Součástí revitalizace bylo i odstranění náletové zeleně a vysazení původních druhů rostlin, které nálety, hlavně akáty, zcela potlačily. "Máme tady dost unikátní přírodní prostředí. Svah nad Vltavou vytváří takzvaný údolní fenomén, který je charakteristický tím, že kolmo dopadající sluneční paprsky zvedají mikroklima o několik stupňů nad okolní teplotu.

Novinky v zoo

  • Na konci března by se měl v zoo otevřít nový sloninec.
  • Na podzim by měl být otevřen pavilon velemloků a pavilon exotických ptáků. 
  • Do budoucna plánuje zoo přestavět starý sloninec na pavilon Amazonie, jeho výstavba začne nejdříve v roce 2015.

Komentáře

zpět na článek