metro.cz

Dalších 11 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. | foto: Metro

Fotogalerie: Werichova vila stále chátrá, čeká na začátek oprav

  9:00
Bývala to jedna z nejlepších pražských adres. Barokní vila na Kampě měla slavné nájemníky, ale dnes v ní bydlí jen vzpomínky. Od povodní je pustá, ale opravy by měly začít ještě letos na podzim. Už nyní se v okolí Kampy opravuje plynárenský dům a barokní zídka u Sovových mlýnů.

Herec Jan Werich, básník Vladimír Holan, historik umění Zdeněk Wirth nebo obrozenec Josef Dobrovský jsou jen některým z dlouhého výčtů nájemníků, kteří za dvě stě let prošli zdmi slavné vily. Místo nich je teď ve vile ale jen prach a otlučené zdi. V záplavě kopřiv a pampelišek by také nepoznali kdysi půvabnou zahradu, která sousedí s oblíbeným parkem. 

Stavební práce na záchranu památky byly po povodních provedeny pouze zvenku. Vnitřní prostory zůstaly nadále neopravené a otlučené zdi v přízemí připomínají, kam až sahala v srpnu 2002 voda. "Po povodních byl dům jen zakonzervován," potvrzuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Voda také spláchla zbytky kdysi udržované zahrady.

Po Werichově bytě nic nezůstalo.
Vila má krásné podkroví. I to se otevře pro veřejnost.
Po Werichově bytě nic nezůstalo.

Po Werichovi v domě nic nezůstalo.

Všude v domě chybí podlahy, dveře a někde i omítky. Všechna okna jsou ale zasklená a vila má i novou střechu a fasádu, a na dům dávají pozor strážníci z pár desítek metrů vzdálené služebny. Navíc to vypadá, že se vila konečně dočká nutné rekonstrukce. Zastupitelstvo Prahy 1 by mělo na červnovém zasedání konečně schválit smlouvu s Nadací Jana a Medy Mládkových a pak už se po několika letech jednání začne konečně rekonstruovat. Projekt obnovy Kampy ale začne až po dokončení prací na Střeleckém ostrově.

"Ve vile by po rekonstrukci, jejíž náklady jsou odhadovány na 25 milionů, mělo vzniknout kulturně společenské centrum a muzeum, které bude připomínat slavné obyvatele a návštěvníky vily," řekl Lomecký. Celá vila by se také měla otevřít veřejnosti. Lidé v domě najdou galerii nebo knihovnu, která bude věnována jejím známým obyvatelům.

Komentáře

zpět na článek